U trendu

Pametni automobilski sistemi

Organizacija CAR 2 CAR Communication Consortium (C2C-CC) predstavila je svetskoj javnosti svoj komunikacioni projekat koji je nezavisan od proizvođača ili tipa vozila. Domaćin ovog predstavljanja bio je Opel, u GM-ovom test centru (Dudenhofen Test Center) u Nemačkoj. Glavni cilj tokom razvoja novih komunikacionih sistema General Motors/Opel-a, C2C (car-to-car ili vehicle-to-vehicle), bio je sprečavanje nezgoda upozoravanjem vozača na moguće opasnosti od drugih vozila. Automobili opremljeni ovom tehnologijom mogu međusobno da komuniciraju i razmenjuju informacije o lokaciji i brzini. Vozači tada mogu da budu unapred obavešteni ako je drugo vozilo zaustavljeno na mestu koje je teško ili nemoguće videti ili ulazi na raskrsnicu na kojoj se i sami nalaze.
"Vožnja je vrlo složena aktivnost. Znati gde se nalazi drugo vozilo i kuda se kreće može biti od ključne važnosti, isto kao i kontrolisati vlastito vozilo", rekao je Hans Georg Friškorn (Hans Georg Frischkorn), izvršni direktor Globalnih električnih sistema, kontrola i softvera. "Tehnologijom C2C povećavamo vozačevu svest o njegovoj okolini kako bismo unapredili sigurnosne uslove na putu, istovremeno mu ne odvlačeći pažnju, a sigurno ne smanjujući njegovu kontrolu. Šesto čulo je to koje vozače obaveštava što se događa oko njih kako bi izbegli nesreće i poboljšali sigurnost saobraćaja."
Za ove sisteme General Motors/Opel koristi već isprobane pouzdane komponente koje su deo svakodnevnog života. Hardver se sastoji od mikroprocesora, GPS primopredajnika, kao i mrežnih modula za bežični LAN. Vozila uspostavljaju komunikaciju kad se približe jedno drugom na nekoliko stotina metara i razmenjuju informacije kao što su lokacija, brzina, ubrzanje i smer vožnje. Danas vozila mogu biti opremljena s više sigurnosnih senzora, uključujući radarske senzore povezane s uređajima za kontrolu brzine, sistemima za pomoć pri prestrojavanju ili senzorima za otkrivanje vozila u mrtvom uglu. General Motors/Opel može svojom naprednom tehnologijom znatno da poveća radni domet i pokrivenost pojedinih senzora, čime to postaje efikasan i pristupačan način da se pruži detaljna slika i procena okolne situacije.
General Motors/Opel-ovi inženjeri demonstrirali su prednosti nove tehnologije kroz ceo niz praktičnih vežbi. Nekoliko funkcija pomaže u sprečavanju udaranja u zadnji deo vozila, što se događa svakodnevno usled slabe vidljivosti, loših puteva ili kratkih perioda dekoncentrisanosti vozača. Primera radi, sistem upozorava na zaustavljeno vozilo na putu čak i pre nego što ga vozač može videti, kad je, na primer, iza ugla. Zavisno od situacije, sistem prenosi ova upozorenja vizuelno, zvukom ili preko vibracija u vozačevom sedištu.
U drugom scenariju upozorenje o mogućem sudaru poboljšava sigurnost tokom približavanja raskrsnicama. Čak i ako nema vizuelnog kontakta između vozača dvaju automobila, sistem unapred registruje i najmanju opasnost od sudara i upozorava oba vozača ako je potrebna njihova intervencija, npr. kočenje. Zone u kojima se izvode radovi ili vozila koja voze s rotirajućim svetlima takođe mogu poslati signal vozačima ako je saobraćajna traka zatvorena ili je treba osloboditi za prolaz vozila s pravom prvenstva.
GM/Opel zasniva ovu tehnologiju na jeftinim i proverenim komponentama kako bi mogla postati deo standardne opreme u mnogim vozilima. Alternativa bi bila ponuditi izuzetno skupe tehničke sisteme koji će biti implementirani tek u malom broju vozila, ali Hans Georg Friškorn kaže: "Naši sistemi C2C mogu se koristiti u bilo kojem segmentu vozila. Ovo je posebno važno jer kooperativni sistemi kao ovaj postaju efikasniji upravo kada je njima opremljen što veći broj vozila".
Koristan link

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.