U trendu

Krem od limuna koji će ih sve oboriti s nogu

Posle jučerašnjeg teksta u obliku teoretisanja o načinima da muškarac dokaže šta ume i može da uradi u kuhinji, danas donosimo i prva uputstva za praktičnu razradu te ideje, tj. konkretizaciju misije Fasciniranje okoline. Dajemo vam recept za jednu kiselu i pomalo pikantnu, ali neprevaziđeno dobru englesku poslasticu.

Lemon Curd

Potrebno (količina za tri osobe):

75 g neslanog maslaca

3 sočna limuna

225 g kristal šećera

3 jajeta

Limun dobro operite hladnom vodom i izbrišite. Uzmite najfinije rende koje imate i izrendajte koru svih triju limuna. Vodite računa da stružete samo spoljašnji, žuti deo kore, a čim dođete do belog sunđerastog dela, pređite na drugo mesto na limunu ili na novi limun. Potrudite se da “odradite” celu površinu svakog limuna, jer je limunova kora jako aromatična i, shodno tome, veoma bitna za uspeh ovog poduhvata.

Potom iscedite limun u sokovniku.

Stavite puter, šećer, sitno struganu limunovu koru i sok od limuna da se kuvaju na pari (tzv. double boiler, tj. šerpa sa duplim dnom – ako je nemate, možete je “napraviti” – sipajte vodu do trećine veće šerpe, a onda u nju stavite nešto manju, koja će svojim dnom biti uronjena u vodu, a ručkama se oslanjati na zidove veće).

Povremeno mešajte dok se šećer i puter ne istope (podesite ringlu na 1,5 ili 2, da šećer ne bi izgoreo). Za to vreme (možete i pre toga, ali bolje ovako, da se belance i žumance ne bi odvojili – to je bitno, jer belance, zbog zgrušavanja belančevina koje se nalaze u njemu, može da se skuva, pa da dobijete ružne bele gromuljice u kremu) umutite lagano jaja (nemojte ih ulupavati kao za omlet, već samo toliko da se žumance i belance objedine) u posebnoj posudi. U trenutku kada su se šećer i puter istopili, dodajte jaja i kuvajte celu masu uz neprestano mešanje sve dok ne počne da se zgušnjava i ne postane kao vreo puding (što znači da treba da bude žitka, ali malo gelasta i da ima staklast odsjaj). Za ovo će vam trebati oko 15 minuta.

Sipajte u činijice i ostavite da se prohladi na sobnoj temperaturi. Tek tako prohlađen krem možete staviti u frižider. Pre serviranja, umutite šlag (to je jako jednostavno – samo pratite iskustva sa kesice) i stavite na krem.

Osim što će svi biti zadivljeni vašim kuvanjem, dodatno oduševljenje izazvaće i činjenica da je recept originalan i da nešto tako sigurno nisu probali do sada.

Ovaj krem ima još jednu dobru stranu: može se spremati i kao zimnica. Skuvan, stavljen u sterilizovane i malo zagrejane tegle (vrele stvari ne smete sipati u hladne staklene posude, pošto lako pucaju usled velike temperaturne razlike) i dobro zatvoren, može da ostane ispravan tri meseca ukoliko se drži na hladnom mestu. Odličan je sa svakim keksom, može se jesti sa hlebom umesto džema, a takođe je izvrstan i kao fil za kolače. No, o tome kada se još malo izveštite. Za sada je i krem dovoljan.

Samo hrabro i srećno!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.