U trendu

Ljubomora sa naučnog stanovišta

Sigurno znate za već hiljadu puta prežvakavane evolucionističke teze – objašnjenje zašto je “muškarcima više stalo do seksa, a ženama do emocija”. Američka naučnica prof. dr Kristina Haris kaže: “Nije tačno.” Ona u reviji Psihologija danas detaljno obrazlaže rezultate svog istraživanja.

Prema uvreženom mišljenju, muškarac više pati usled fizičkog nego usled emotivnog aspekta partnerkinog neverstva (dakle – izneverila me je zato što nisam mogao da je zadovoljim, a ne prevarila me je jer me ne voli), a objašnjenje se navodno krije duboko u genima: podizanje i zaštita deteta drugog muškarca obezbeđuje produžetak nečijih drugih, a ne gena prevarenog muškarca.

Sa druge strane, žene se ponašaju upravo suprotno: one više pate zbog emocionalne prevare, pošto njihovoj evolucionoj ulozi više odgovara da je partner prisutan u kući i pomaže joj oko dece.

Profesorka Haris je, mereći pritisak i puls kod 43 žene i 36 muškaraca koji su zamišljali kako ih njihovi partneri varaju (bilo emocionalno, bilo seksualno), došla do nešto drugačijih zaključaka. Ustanovila je da muškarci jače reaguju na seksualno neverstvo, a da žene reaguju približno isto u oba slučaja, s tim što one koje imaju solidnu i trajnu vezu nešto jače reaguju na seksualno neverstvo (!).

Dr Haris zaključuje: “Moji rezultati bacaju senku opravdane sumnje na dosadašnje teorije. Oni sugerišu da, nezavisno od pola, naše individualno iskustvo ima presudnu ulogu u određivanju naših želja i reakcija.”

Politički korektna teorija primerena novim vremenima ili istinska revolucija u teoriji muško-ženskih odnosa? Verovatno ćemo morati da sačekamo rezultate ozbiljnijih i obimnijih studija, a dotle – razmislite o ovome što ste pročitali…

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.