U trendu

Putovanje u vreme svetske ekonomske krize (2)

Iako putovanje u doba ekonomske krize možete doživeti kao nepotreban trošak, većina okorelih putnika ne želi da se odrekne svoje najveće strasti. Umesto toga oni smišljaju načine kako da putuju što jeftinije. Ako želite da uklopite putovanje u svoj "krizni" budžet, vreme je da pokušate da promenite dosadašnje turističke navike. Ukoliko za posetu nekoj zemlji odvojite manje novca nego što ste navikli, ne morate da brinete da ćete se provesti lošije ili da će doživljaj putovanja biti manje upečatljiv. Uštedeti možete na mnogo načina – izborom alternativnog smeštaja ili manje atraktivnog termina putovanja, kada cene mogu da budu znatno niže u odnosu na takozvani špic sezone.
Unajmljivanje kuće za odmor možda nije najbolje rešenje za solo putnike ili one koji žele da se hrane isključivo po restoranima. Ali, ako putujete s porodicom, drugim parom ili više prijatelja, na smeštaju možete da uštedite znatnu količinu novca. Ne zaboravite da svaka osoba koju dodate na svoj putni spisak smanjuje troškove, jer se kuće u svetu, isto kao i kod nas, unajmljuju po danu. Tako, primera radi, na egzotičnim Bahamima kuću s tri spavaće sobe i tri kupatila na internet stranama kao što je Destination Villas možete pronaći za samo 100 američkih dolara dnevno, to jest nešto više od 7.000 dinara. Ako se još pri tom odlučite da umesto u restoranima hranu kupujete u lokalnom supermarketu, cena putovanja će se drastično smanjiti.
Poznato je da su najpopularniji termini za putovanja prolećni i zimski praznici, dok su morske destinacije najtraženije u letnjim mesecima. Ako se odlučite za neki od nepopularnih termina, cene aranžmana u turističkim agencijama mogu biti i do 30 odsto jeftinije. Najveći popusti mogu se dogovoriti neposredno posle Nove godine i pre ili posle Uskrsa, kada je većina klijenata turističkih agencija potrošila novac i već obavila putovanje. Nešto su manje razlike u cenama smeštaja u velikim turističkim gradovima, dok su cene avionskih karata najpovoljnije u proleće ili u jesen. Ipak, predsezona ili postsezona se na nekim mestima poklapa s nepovoljnim klimatskim uslovima, pa je dobro pripaziti da putovanje na Karibe ne isplanirate tokom sezone uragana.
Birajte all-inclusive aranžmane. Reč je o putovanjima u čiju je cenu uključeno doslovce sve, od avionske karte do hotela, njegovih sadržaja i svega što u njemu možete da pojedete ili popijete. Većina onih kojima se ovakav štedljivi oblik putovanja zamerio poistovećuju all-inclusive hotele s dosadnom animacijom uz bazene i mnoštvom turista koji se po ceo dan ne odvajaju od šanka i švedskog stola. Ali, ovakav oblik odmora može biti odličan za obilazak mesta na koje ste došli i ne mora značiti da sve vreme morate provesti u hotelu. Našim turistima najbliži all-inclusive hoteli su u Tunisu, Egiptu i Turskoj, gde je za 200-300 evra van sezone, moguće provesti nezaboravnih nedelju dana daleko od uobičajene svakodnevice.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.