U trendu

Acer Aspire 5520G

Acer Aspire 5520G spada u Home Entertainment liniju prenosnih računara, ali najlakše bi mogao da se opiše kao dobar u svemu, majstor ni u čemu, što i nije loše, jer je njegova svrha da radi pomalo od svega. Tako se može koristiti za multimediju, zahvaljujući ugrađenom Blu-Ray i trima vrstama izlaza (VGA, DVI, S-Video). Može služiti za igranje, jer ima GeForce 8600M GS sa 512 MB. U office aplikacijama nećete imati problema zahvaljujući procesoru Turion 64 X2 TL-60 (2 GHz) i 2 GB RAM-a. Za sve namene disk od 320 GB biće i više nego dovoljan, a za spajanje na raznorazne mreže brinuće se gigabitni LAN priključak, kao i ugrađena bežična kartica standarda 802.11 a/b/g. Uz sve to, još uvek ćete moći da ga nosite unaokolo, jer je težak 2,75 kg. I iako je sve to impresivno, 5520G krije i neke svoje tamne strane.
Prenosnik spolja deluje solidno, poklopac od tvrde plastike počeće da se savija tek kad ga malo jače pritisnete, a sa svake strane kućišta nalaze se redovi raznoraznih konektora – od USB-a (sa svake strane dva) preko čitača memorijskih kartica pa do FireWire-a. Na prednjoj strani su priključci za slušalice, mikrofon i S/PDIF, kao i poluga za otvaranje poklopca. Spoljna tamna boja kućišta kombinovana je s bež bojom unutrašnjosti. Posle podizanja poklopca videćete 15,4-inčni monitor rezolucije 1280×800. Uz loše osvetljenje prostorije (ili ako ste, ne daj bože, napolju na suncu) u monitoru ćete videti više prostoriju iza sebe nego ono što je na ekranu, ali to je dobro ako bolujete od (nepogrešivog) osećaja da vas netko prati. Ako se bojite da vam se iza leđa šunjaju plaćene ubice, odahnućete jer je iznad monitora smeštena web-kamera (0,3 MP) koja daje pristojnu sliku. Ona može dobro poslužiti u raznoraznim video konferencijama, jer čak i uz skromno osvetljenje daje dobru sliku.
Tastatura je zadovoljavajuće veličine, s enterom "punog" formata, ali ako prođete prstima preko tastature kao po tipkama klavira, možete osetiti da se svaki taster pomera za možda milimetar. To vam sigurno neće smetati u radu, ali ako ste, recimo, navikli na savršenu tastaturu, ostaćete malo zatečeni. I dok tastatura nije nikakav problem, to se ne bi moglo reći za touchpad, koji je napravljen s ciljem da sve kupce ovog računara potpuno izludi. Iz nepoznatog razloga često se događa da prestane da reaguje na pola poteza, pa će vam se destiti da u neverici proveravate da vam slučajno prsti nisu "masni". Ako kupite Acer Aspire 5520G, kupite i miš, jer će vam život biti puno lakši.
Što se samog rada računara tiče, stvari su ovakve, multimedija i office softver radi bez problema, kako ste i mogli da očekujete. Igre novijeg datuma radiće pristojno na osnovnoj rezoluciji. Ono što nervira pri svemu tome je stalno vrtenje ventilatora koji, istini za volju, svoj posao obavlja korektno pa se prenosnik ne greje nerazumno, ali u nekim situacijama kad je prenosnik opterećen, zna da pravi dosta buke. Plus, glavni izlaz toplog vazduha je ispod kućišta, pa ako mislite da držite noutbuk u krilu, zaboravite. Druga stvar koja je stvarno loša je trajanje baterije; iako prema specifikacijama baterija traje do tri sata, u konkretnom radu ona traje "samo" nešto više od sat vremena.
Ipak, s Blu-Ray pogonom, 2 GB RAM-a, grafičkom karticom GeForce 8600M GS, velikim diskom i razumnom cenom od oko nešto više od 900 evra, Acer-ovom noutbuku ne može da se puno toga zameriti. Možete maštati i želeti da ima Intel-ov procesor, da mu baterija traje duže i da ima "dobre" drajvere za Windows XP, ali kad se sve sabere i oduzme, ovde se radi o još jednom Acer-ovom noutbuku koji za malo novca daje puno.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.