U trendu

Da li je marihuana štetna po zdravlje?

Na pitanje iz naslova nije tako lako odgovoriti, ili bolje reći, marihuana ima svoje negativno, ali naučnici tvrde i pozitivno dejstvo. Najnovija istraživanja na tu temu su sprovedena u Velikoj Britaniji, gde je grupa psihologa potvrdila da stalno i preterano uživanje u drogi koja se koristi više od 5.000 godina, može da izazove stanja psihoze, paranoje, anksioznosti i panike.

Profesor Heather Ashton sa Univerziteta u Newcastle-u, tvrdi da je veoma teško precizno ispitivati dejstvo marihuane, s obzirom na činjenicu da ne postoji sistem u našem organizmu na koji ona ne deluje. Pored toga, ova droga i u sebi kombinuje dejstvo različitih kategorija opijata, kao što su alkohol, sredstva za smirenje ili halucinogene droge. Profesor Ashton je rezultate svojih istraživanja objavila u stručnoj publikaciji British Journal of Psychiatry, iznoseći činjenice o tome kako marihuana deluje na mozak i telo.

Ova studija donosi i statistike o popularnosti „trave“ među britanskom omladinom, pokazajući da je ova droga vrlo popularna i raširena. Preko 60% studenata je drogu probalo, a 20% je koristi redovno. U sprovedenoj anketi su se pojavili i zapanjujući rezultati koji svedoče o tome da postoje i oni koji popuše do 15 džointa na dan.

Što se tiče delovanja marihuane na mozak, ovo istraživanje pokazuje ono što se i od ranije znalo: postoje prateći efekti u vidu smanjenja koncentracije i pažnje, kao i oslabljivanje moći pamćenja i učenja. Ta pojava je naročito primetna kod onih koji drogu dugo i redovno konzumiraju u većim količinama. Ipak, da li su u pitanju trajne posledice ili su to pojave prolaznog karaktera, teško je reći.

Suprotno uvreženom mišljenju da marihuana ne izaziva zavisnost, ova studija tvrdi upravo suprotno – i kod ove droge se dugotrajnim korišćenjem podiže prag osetljivosti uživaoca i povećava se njegova tolerancija na drogu, pri čemu se razvija i zavisnost. Kao i kod drugih oblika zavisnosti, i u ovom se slučaju pojavljuju prateći efekti. Pušenjem „trave“ se povećava rizik od pojave bronhitisa i emfizema pluća, a tri džointa, u tom smislu, predstavljaju ekvivalent popušenoj pakli cigareta.

Ipak, jedno drugo istraživanje, objavljeno u istom časopisu, govori i o pozitivnoj strani marihuane. Dr Philip Robson skreće pažnju na mogućnosti upotrebe u medicinske svrhe i dokazana lekovita svojstva ovog opijata. Marihuana (ili preciznije rečeni, njen glavni aktivni sastojak, jedinjenje THC) mogu da pomognu u smanjenu bolova i napetosti mišića kod reume i multiple skleroze. Takođe je blagotvorno dejstvo i kod onih koji pate od nesanice, a umereno pušenje može i da umanji problem gubitka apetita i smanjenja telesne težine kod obolelih od raka.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.