U trendu

Rat protiv MP3 formata (I deo)

Posle suđenja kompaniji Napster i donošenja zakona koji štite autorska prava, pravo je pitanje da li će i kako preživeti MP3 format, trenutno najpopularniji oblik zapisa muzike na kompjuterima.

Zahvaljujući kompresiji i malim veličinama datoteka, MP3 je postao izuzetno popularan među korisnicima Interneta. Servis Napster je dodatno doprineo njegovom „bumu“, omogućavajući neograničenu i efikasnu razmenu fajlova među korisnicima.

Ali, sudske odluke i zakoni postavljaju potpuno nove zahteve: format u kome se muzika zapisuje, kao i softver koji se pri tome koristi, moraju da imaju mogućnost zaštite autorskih prava, odnosno mehanizam sprečavanja neovlašćenog kopiranja.

Prvi oblik potiskivanja najpopularnijeg formata se ogleda u pojavi kompresija koje, kao razultat, daju manje fajlove, a bolji tonski kvalitet. Takvi su formati Real Audio 8 i Windows Media Audio, koji su sve popularniji, prisutniji na tržištu i međusobno konkurentni.

Osobina koja predstavlja prednost za Windows Media Audio i vlasnika, kompaniju Microsoft, jeste mogućnost zaštite autorskih prava, sprečavanje kopiranja ili nemogućnost preslušavanja numere za one koji koriste servis baziran na pretplati.

Drugi oblik borbe protiv MP3-ja je još opasniji i, po mnogima, perfidan: kompanija Microsoft će tržištu ponuditi svoj novi operativni sistem Windows XP. Zahvaljujući drugačijem načinu zapisivanja podataka na CD-ROM, neće biti moguće snimiti i narezati MP3 u zadovoljavajućem kvalitetu. Prema rečima samih zvaničnika kompanije, „biće to kao da slušate muziku kroz telefonsku slušalicu“. Novi operativni sistem će podržavati sve aplikacije pomoću kojih je moguće snimati u MP3 formatu, ali će postojati to značajno ograničenje u kvalitetu.

Još jedna vrlo bitna činjenica za Microsoft je i ona koja se tiče plaćanja nadoknade tvorcima MP3 formata: svi proizvođači softvera moraju da Fraunhofer institutu plate makar 2,5 dolara po svakoj registrovanoj aplikaciji ove vrste. Pošto će Microsoft svojim aplikacijama oduzeti mogućnost snimanja u vrhunskom kvalitetu, neće ni morati da plati.

„Korisnicima je svejedno u kojem formatu je muzika koju slušaju. Važan je kvalitet i što manja veličina fajlova“, tvrdi Dave Fester koji se nalazi na čelu Digital Media odeljenja „diva iz Redmonda“. Analitičari ističu i činjenicu da je ovakva strategija kompanije izuzetno opasna po opstanak MP3 formata – sve ono što bi Microsoft uključio u svoj operativni sistem, uvek je postajalo opšteprihvaćeni standard. Kada se tome doda i činjenica da kompanija svim proizvođačima softvera nudi besplatnu licencu za ugradnju Windows Media podrške, opasnost je još veća.

Na slici: duhovit plakat kojim se ismeva čitava hajka na nelegalno kopiranje i skidanje muzike. Tvorac ovog dela je u dnu i ostavio poptis – Recording Industry Association of America (RIAA). Upravo je ova organizacija pokrenula borbu za zaštitu autorskih prava i „kumovala“ pokretanju procesa protiv Napster-a.

Srodne teme:

  • Evropska zajednica štiti autorska prava
  • Microsoft ili RealNetworks?
  • Otkriveno tajno oružje muzičke industrije?
  • Bill Gates želi svoj Napster
  • Sony pokreće svoj Napster

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.