U trendu

Samosvetleća novogodišnja jelka

U švajcarskom Institutu za biotehnologiju rodila se čudna ideja: genetski modifikovati jelku tako da može da svetli i bez sijalica. Ovakav „koristan“ novogodišnji rekvizit mogao bi da bude dobijen „obogaćivanjem“ biljke genima električne jegulje, tako da u procesu fotosinteze jelka proizvodi elektricitet.

Ovakav eksperiment ne bi bio preterano originalan, s obzirom na činjenicu da je slična genetska modifikacija već sprovedena u delo – februara 2000. godine rođen je prvi „fluorescentni“ zec. Čudno biće kreirano je inicijativom američkog konceptualnog umetnika iz Čikaga, Eduarda Kaca, kome su želju ispunila dva francuska naučnika iz Avinjona.

Za Eduarda je rađanje svetlećeg zeca bio umetnički projekat, delo nove grane umetnosti, koju je on nazvao transgenska umetnost, postupak koji koristi saznanja iz oblasti genetike, i u kome dela nastaju na taj način što se postojeći organizmi modifikuju prirodnim ili veštačkim genima kako bi bio stvoren novi, dotad nepostojeći oblik života.

Zec je dobio ima Alba, jer na prvi pogled liči na običnog albino zeca (beo, sa ružičastim očima), pri čemu njegove mutantske osobine dolaze do izražaja tek kada je osvetljen ultraljubičastom svetlošću – tada on sija bledozelenom svetlošću, nalik neonskoj.

Umetnik iz Čikaga planirao je da zeca odnese u Čikago, gde bi ga prikazao na izložbi i čuvao kao kućnog ljubimca. Ipak, Institut za agronomska istraživanja iz Avinjona odlučio je da Albu zadrži, jer je došlo do burnih polemika u javnosti, u koje su se uključili naučnici, religijske grupe, razni aktivisti. Postavilo se pitanje: da li čovek ima prava da eksperimentiše na ovaj način? Da li treba dozvoliti upotrebu genetike u svrhe stvaranja „umetničkih“ dela?

Eduardo Kac je branio svoju poziciju ističući da su se i ranije vršile genetske modifikacije na živim bićama kako bi bile dobijene biljke koje daju veći prinos, ili životinje koje daju više mleka ili vune. Novost je da se znanja iz oblasti genetike mogu koristiti u nepraktične, čisto estetske svrhe, da bi se stvorila živa umetnička dela.

Institut u kome je zec rođen negirao je da je eksperiment naručio umetnik, rekavši da je, i pre nego se on pojavio sa ovakvom idejom, u toku bilo istraživanje o mogućnosti genetskih modifikacija korišćenjem gena izdvojenog iz električne jegulje.

Korisna adresa:

  • GFP Bunny

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.