U trendu

Svet superkompjutera: IBM na vrhu

IBM je osvojio prvo i ukupno šest mesta u rangu deset najmoćnijih superkompjutera na svetu.

ASCI White, IBM-ov top secret projekat koji se koristi za istraživanja u vezi sa nuklearnim oružjem u Nacionalnoj laboratoriji Lawrence Livermore u Kaliforniji proglašen je najmoćnijim na svetu. Odmah za vratom mu je još jedna IBM-ova mašina – superkompjuter instaliran u Nacionalnom naučnom računarskom centru za energetska istraživanja (National Energy Research Scientific Computer Center, NERSC), takođe u Kaliforniji.

Istraživači sa Univerziteta Tenesija i Univerziteta Manhajma svakih šest meseci objavljuju listu Top 500, a ova poslednja je objavljena na konferenciji Supercomputing 2001 održanoj nedavno u poznatom nemačkom univerzitetskom središtu Hajdelbergu. Parametri koji su od značaja u ovom rangiranju su brzina i moć kompjutera, a za merenje se koristi standardni uporedni test Linpack.

IBM je dominirao i prethodnom listom, objavljenom u novembru prošle godine: i tada je ASCI White zauzimao prvo mesto, a među prvih deset, IBM je držao ukupno pet pozicija.

Na najsvežijoj listi, na treće mesto je došla Intel-ova uzdanica ASCI Red, koja se nalazi u Nacionalnim laboratorijama Sandia u Novom Meksiku; četvrto mesto – opet Veliki Plavi i mašina ASCI Blue-Pacific, takođe stacionirana u laboratoriji Larence Livermore. Petu poziciju zauzima Hitachi i njegov superkomp SR8000/MPP koji se nalazi na Tokijskom univerzitetu.

Neposredno pre objavljivanja liste, IBM je zvanično objavio da je isporučio jedan superkompjuter NERSC-u, koji funkcioniše u sastavu Berklija. Teorijski maksimum ove mašine je 3,8 biliona (tj. 3,8 . 1012) operacija u sekundi. Namena ovog superkompjutera biće prevashodno naučno-istraživačka: ljudski genom, globalna klima, energetska efikasnost zgrada i gradova… Zanimljivo je da će biti dostupan i naučnicima širom sveta ukoliko žiri stručnjaka proceni da su njihovi predlozi vredni eksploatacije ovog računara.

Računarski sistem isporučen NERSC-u je plod zajedničkog dvogodišnjeg rada ljudi iz IBM-a i NERSC-a i u sebi sadrži 158 serverâ sa preko 2.400 procesora! Sistemom upravlja i priprema ga za upotrebu u naučnim istraživanjima tim od 65 tehničara.

Uvek ažurnu listu Top 500 možete naći na adresi http://www.top500.org.

Sledeća zanimljiva vest o angažmanu IBM-a na polju superkompjuterâ dolazi nam iz Južne Koreje. Korejski institut za nauku, tehnologiju i informatiku (Korea Institute of Science, Technology and Information, KISTI) prihvatio je IBM-ovu ponudu da do 2003. godine za potrebe ovog instituta izgradi jedan od najjačih superkompjuterâ na svetu.

Projekat je “težak” 27 miliona dolara, a superkompjuter će biti sastavljen od IBM-ovih računara serije eServer, čiji je radni naziv Regatta, zasnovanih na novoj verziji procesora Power 4. Serveri iz ove serije bi zvanično trebalo da se pojave tek krajem godine.

Model namenjen Koreancima biće instaliran u nekoliko etapa, pri čemu bi prva trebalo da bude završena već krajem ove godine. Kada ceo posao bude obavljen, nova mašina će moći da izvršava 4,24 biliona operacija u sekundi. Instalirana danas, bila bi najjača mašina u Aziji i jedna od deset najjačih na svetu.

Ovaj novi računar će znatno povećati i unaprediti južnokorejske računarske resurse. Njihov najjači kompjuter je, trenutno, jedan NEC-ov superračunar u vlasništvu Meteorološkog zavoda, inače 26. u Aziji i 113. u svetu (prema listi Top 500). Među superkompjuterima u Aziji, inače, čak prvih 12 mesta pripada Japanu, tako da će Koreja ovim projektom uveliko uzdrmati postojeći poredak.

Nova mašina će biti korišćena za istraživanja iz sferâ biologije, fizike, hemije, dinamike fluida, ali i u drugim istraživačkim projektima koji zahtevaju puno računanja. KISTI, naravno, namerava da ga maksimalno iskoristi tako što će ga iznajmljivati i akademskim i istraživačkim institucijama izvan Koreje.

Pored ugovora o izradi mašine, IBM je sa Koreancima potpisao i memorandum o razumevanju koji predviđa saradnju na izgradnji tehničkog centra za računarstvo visokih performansi. IBM će za taj projekat obezbediti tehničku podršku i sredstva i odrediti 15 svojih inženjera.

Premda IBM blista na tržištu superkompjutera, situacija nije baš tako blistava na svim planovima. Iz Mađarske, tako, stižu vesti o tome da je tamošnja IBM-ova fabrika diskova IBM Storage Products Kft otpustila 500 radnika, smanjivši broj zaposlenih na 5.500, navodeći kao razlog opadanje broja porudžbina. Otpušteni radnici su bili zaposleni po osnovu ugovora na određeno vreme i kada su im ugovori istekli, IBM ih, jednostavno, nije produžio dalje. Većina ovih radnika je sa poslom u IBM-u počela prošle godine, a gigant se nada da će već krajem ove godine početi ponovo da zapošljava nove radnike.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.