U trendu

Bezbedne uz mobilni?

Kada se ženama daju saveti kako da budu bezbedne od napada, jedan od najčešćih je taj da uvek sa sobom nose mobilni telefon. Razlog je očigledan – tako uvek mogu da pozovu pomoć. Sad, ako se „zaglavite“ u nekoj nedođiji, mobilni svakako može da bude koristan – možete pozvati nekog da dođe po vas, bilo da se radi o poznaniku ili o taksiju. Ipak, da li vam mobilni telefon garantuje bezbednost?

Ne baš. Postoji nemali broj zona bez dometa, kada mobilnim telefonom ne možete da učinite ništa, osim da, eventualno, gađate nekog. Ovakve zone nisu samo po pustim oblastima, postoje „rupe“ u dometu čak i po velikim gradovima.

Još jedan problem je što je bilo kojoj pomoći koju pozovete potrebno vreme da stigne do vas. Ako pozovete policiju, pošto niste na tačno određenoj adresi, može se desiti da im bude potrebno između deset i 30 minuta da vas nađu. Nadamo se u jednom komadu i nadamo se da bi im uopšte uspelo da vas nađu – ako neko želi da vas povredi, deset minuta do pola sata ostavljaju nasilnicima i više nego dovoljno vremena za to.

Tu je i pitanje da li ćete uopšte uspeti da pozovete pomoć. Može se desiti da opasnost ne primetite dok ne bude kasno – a napadač sasvim sigurno neće biti toliko ljubazan da sačeka da pozovete policiju i da policija dođe i uhapsi ga.

Da ne bude zabune, ovo ne znači da mobilni ne treba nositi sa sobom – samo da vaš dragi telefončić nije ama baš nikakva garancija bezbednosti. U nekim prilikama može da vam bude koristan, ali i dalje ne bi trebalo da kasno noću bilo kuda idete same niti da se upustite u avanturu noćnog solo putovanja. Krećite se u grupi dobro osvetljenim ulicama, ako ste same u kolima, nemojte nikome da stajete (ako vidite nekog u nevolji, iskoristite mobilni da pozovete pomoć) i na taj način smanjite šansu da budete napadnute i povređene. Mobilni tu ne pomaže.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.