U trendu

Predlog za čitanje: „Jedrenje u Sarantiju“

Nekada pisci budu inspirisani nekom lepom pesmom i pokušaju da u svoj roman prenesu ne toliko samu pesmu koliko njeno bogatstvo i njeno značenje, a da od toga ipak naprave nešto svoje. Jedan takav roman je „Jedrenje u Sarantiju“ kanadskog autora Gaja Gavrijela Keja.

Kao inspiracija za naslov – i ne samo naslov – ovog romana poslužila je pesma „Jedrenje u Bizant“ Vilijama Batlera Jejtsa. To je vizuelno bogata pesma koja manjim delom govori o fizičkom, a mnogo većim o duhovnom putu, o velikoj promeni koja može značiti sve, bilo to dobro ili loše. Takav je i ovaj roman.

„Jedrenje u Sarantiju“ je velikim delom priča o mozaičaru Kaju Krispu, koji prima poziv od cara da doputuje u Sarantiju, najveličanstveniji od svih gradova, i svojim umećem ukrasi veliko svetilište. Sama Sarantija ume da bude prilično opasno mesto, zbog mnogobrojnih spletki neizbežnih u carskoj prestonici – a za početak, pozvani umetnik mora da stigne do nje, da prođe kroz zemlje paganskih naroda, čudnih i surovih obreda, gde nije nimalo jednostavno odrediti šta je sujeverje, a šta stvarno, ma koliko to bilo užasavajuće, postoji. Tu su, u fantazijskim delima neizbežni, magija, spasavanje devojaka u nevolji, sklapanje čvrstih prijateljstava na neočekivanim mestima i s neobičnim ljudima… To je tek početak nevolje.

Kada je stigao u zlatni grad, Kaj Krisp otkriva da Sarantija može da bude opasnija od divljih zemalja kroz koje je prošao na putu, da neće moći da se bavi samo svojim poslom, već da u dvorskim spletkama, želeo njima da se bavi ili ne, lako može izgubiti život. A u toku putovanja u Sarantiju otkrio je da, uprkos bolu zbog gubitka voljene žene i dece, i dalje želi da živi, da je u stanju i dalje da stvara i da pruža. Međutim, to neće biti nimalo jednostavno ostvariti.

Praćenjem umetnikovog života „Jedrenje u Sarantiju“ prati i živote mnogih drugih ljudi, a najviše život samog veličanstvenog grada, po mnogo čemu nalik na Vizantiju. Svi likovi su uverljivi, kako muški tako i ženski, i svaki od njih izaziva interesovanje i želju da saznate njegovu sudbinu. „Jedrenje u Sarantiju“ je roman lep kao i pesma kojom je inspirisan i vodi vas u svet egzotičan, a ipak ispunjen ljudima koji su vam razumljivi i koji deluju blisko.

Ovaj roman je prvi deo „Sarantinskog mozaika“. Drugi (i završni) deo je „Gospodar careva“, koji se još uvek nije pojavio kod nas.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.