U trendu

Vi i vaš tinejdžer

Ostati blizak sa svojim detetom i onda kad ono uđe u pubertet – vreme kada neretko postanu skloni pobuni – može da ne bude nimalo lako. Evo nekih postupaka koje bi bilo dobro izbegavati, jer mogu da odbiju tinejdžere od vas.
1. Bez beskrajnih ispitivanja. Naravno da kao majka želite da znate šta se dešava s vašim detetom, i da ćete se raspitivati o svemu i svačemu, ali ipak ne treba otići dotle da vas vaše sopstveno dete vidi kao policajca ili inkvizitora. Kako biste se vi osećale da vas neko konstantno ispituje o svakom detaljčiću vašeg života?
2. Osim ako vas vaše dete ne zamoli da to učinite, nemojte pevati uz muziku koju ono sluša, niti se koristiti tinejdžerskim slengom, naročito ne ako su i prijatelji vašeg deteta prisutni; u suprotnom rizikujete da vaše dete poželi da "propadne u zemlju" od blama jer njegova/njena mama na silu pokušava da se ponaša kao tinejdžerka.
3. Izbegavajte da "bockate" svoje dete ili da mu odgovarate sarkazmom. Tinejdžeri neretko vole da se na takav način "prepucavaju" sa svojim prijateljima, to bude neka vrsta takmičenja (ukoliko ne ode u zlobu), ali ne vole da to isto rade s roditeljima – uz roditelje bi radije da se osećaju bezbedno nego u obavezi da ih nadmaše duhovitim odgovorom za koji još mogu da budu kažnjeni jer se neprilično obraćaju ocu ili majci.
4. Ako je pred vama izbor da li da nešto kažete svom detetu ili da saslušate ono što dete želi da ispriča vama, nemojte pričati (osim ako mu nešto morate hitno reći). U suprotnom, vrlo brzo će doći do situacije da vaše dete više ne želi ništa da vam kaže, a vi ga svaki čas zapitkujete.
5. Nemojte prekidati dete ako želi da pred vama kuka, da se izjada, da se isprazni od negativne energije koja se u njemu nakupila. Ako zna da ćete biti uz njega u takvim trenucima, ostaće blisko s vama (naravno, sami ćete proceniti koji su oblici "pražnjenja" prihvatljivi, a koji ne – treskanje vratima i razbijanje posuđa teško da su nešto što treba tolerisati).
6. Kada imate neke zajedničke aktivnosti sa svojim tinejdžerom (izlasci, na primer), nemojte detetu zabraniti da povede i prijatelje, čak i ako ste to prvobitno zamislili kao majka-i-ćerka (ili majka-i-sin) izlazak. Time što prihvatate detetove prijatelje pokazujete poštovanje prema tome što vaš sin ili ćerka imaju svoj život i van okvira porodice, što njima može puno da znači – plus, ako znaju da mogu da povedu i prijatelje ukoliko to požele, biće skloniji tome da nekad izađu i samo s vama.
7. Ako i vi, kao i vaš tinejdžer, koristite sajtove kao što je Facebook ili MySpace i/ili posećujete iste internet forume kao i vaše dete, nemojte to koristiti da detetu preko Interneta pridikujete ili da ga špijunirate, osećaće se "izblamirano pred svetom" i postaće prilično odbojno prema vama.
Razume se, ovo su sve bili uopšteni saveti – ipak ćete vi kao majka proceniti kakva je situacija između vas i vaše dece tinejdžera, i šta bi bili adekvatni postupci.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.