U trendu

Ovako Srbija godiĆĄnje baca 500 miliona evra

Srbija bi, ukoliko počne da reciklira građevinski otpad i upotrebi ga kao resurs, mogla da ostvari dobit od oko 500 miliona evra godiơnje.

To je ocenjeno na konferenciji „Industrija ruĆĄenja“ koju je u Beogradu organizovala Srpska asocijacija za ruĆĄenje, dekontaminaciju i reciklaĆŸu. Ukoliko bi se građevinski materijal pravilno odlagao, sortirao i reciklirao mogao bi da bude i izvozni resurs zemlje, ali i da omogući otvaranje novih radnih mesta, ocenili su iz te Asocijacije.

Stručnjaci procenjuju da se u Srbiji godiơnje generiơe od milion do 1,5 miliona kubika građevinskog otpada u ơta spadaju ơut, ostaci od renoviranja objeketa, ostaci nakon rekonstrukcije puteva i sav ostali infrastrukturni otpad.

Profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu Miodrag Nestorović kazao je da je krajem 20. veka građevinski otpad postao jedan od najvećih ekoloĆĄkih problema u većini zemalja a nakon decenija intenzivne gradnje tokom koje se nije vodilo dovoljno računa o uticaju objekata na ĆŸivotnu sredinu od gradnje preko eksploatacionog veka do ruĆĄenja i odlaganja građevinskog otpada.

Zbog toga je kao odrĆŸivo reĆĄenje prihvaćena reciklaĆŸa građevinskog otpada ali ona, kako je dodao, joĆĄ uvek nije zaĆŸivela u Srbiji.

Nestorović smatra da je za reĆĄenje problema nepostojanje reciklaĆŸe građevinskog otpada u Srbiji potrebno stroĆŸim zakonima destimulisati odlaganje na deponije te vrste otpada, povisiti naknade za odlaganje otpada na deponije, promovisiti stručno ruĆĄenje građevina, unaprediti trĆŸiĆĄte reciklaĆŸe građevinskog materijala, promovisati kvalitet recikliranog građevinskog materijala, a arhitekte podsticati da projektuju objekte koji će biti jedniostavniji za demontaĆŸu i reciklaĆŸu.

Uređenje te oblasti je i jedan od uslova za sprovođenje Poglavlja 27 o zaĆĄtiti ĆŸivotne sredine u pregovorima s EU, rečeno je na skupu. Ć efica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miơčević je navela da će pored zaĆĄtite voda, otpad i reciklaĆŸa biti u posebnom fokusu tokom pregovora.

Ona je istakla da se u Srbiji otpad i reciklaĆŸa moraju posmatrati kao potencijal, a ne troĆĄak, jer je reč o industriji koja moĆŸe da se razvija.

Generalni sekretar Evropske asocijacije za ruơenje Hose Blanko kazao je da se i pored velike ekonomske krize, koja je usporila sve domene privrede, količina građevinskog otpada ne smanjeje, već raste, a godiơnje se po glavi stanovnika proizvede u proseku od jedane do tri tone građevinskog otpada.

Prema njegovim rečima, građevinski otpad čini trećinu ukupnog otpada koji se stvara na planeti, a kako u 99 odsto slučajeva sadrĆŸi opasne materije, poput azbesta, olova, otrovnih hemikalija iz boja, ključno je da postoje sistemi koji omogućavaju ekoloĆĄki bezbednu reciklaĆŸu.

Kako je dodao, zbog toga EU ima smernice za postupanje sa građevinskim otpadom pri demoliranju i reciklaĆŸi, a kazne za nepoĆĄtovanje propisa su velike. Kao primer zemalje u kojoj je sistem reciklaĆŸe u potpunosti zaĆŸiveo, navedena je Danska u kojoj se reciklira se viĆĄe od 90 građevinskog materijala.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.