U trendu

Mnoge državne ustanove nepristupačne za osobe sa invaliditetom

Domovi zdravlja, filijale Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i prostorije centara za socijalni rad nepristupačni su za gradjane sa invaliditetom, zaključak je Posebnog izveštaja Zaštitnika gradjana „Pristupačnost za sve“ koji je danas predstavljen u Beogradu.

Analiza je obuhvatila 26 gradova i opština, a kako je objasnila pomoćnica generalnog sekretara Zaštitnika gradjana Tanja Dlesk kancelarije centara za socijalni rad nisu adekvatne za korisnike koji imaju neku vrstu invaliditeta.

„Prisutna je neadekvatna organizacija zdravstvenih službi, koje su zapravo rasporedjene u više razudjenih objekata paviljonskog tipa, nalaze su u višespratnicama, pa one službe koje se nalaze na višim spratovima potpuno su nepristupačne“, objasnila je Dlesk.

Ona je objasnila da izveštaj nema za cilj da kritikuje rad bilo koje institucije ili lokalne samouprave, već da realno sagleda situaciju na terenu i uzroke kako bi mogla da predloži neka rešenja.

„Domaći propisi prate medjunarodne propise, ali sankcije koje su predvidjene, nisu dovoljne. Mi na terenu nismo zaključili da je ikada neka od tih sankcija primenjena. Nijedan gradjevinski inspektor nikada nije izrekao novčanu kaznu“, kazala je Dlesk.

Predlog je da Ministarstvo gradjevinasrtva, saobraćaja i infrastrukture revidira pravni okvir, kako bi uspostavilo dobar mehanizam nadzora, da sankcije budu primenljive.

„Preporuke su i jačanje kapaciteta lokalne samouprave, kontinuirana edukacija zaposlenih, uključivanje osoba sa invaliditetom u sve aktivnosti vezane za pristupačnost“, rekla je Dlesk i dodala da je bitno da lokalne samouprave donesu strategije.

Zamenica zaštitnika gradjana Gordana Stevanović rekla je da lokalne samouprave kao problem često ističu to što nemaju dovoljno finansijskih sredstava.

„Nisu finansijska sredstva uvek najveći problem, dešava se da imate ograničena sredstva, ali ako se dobro planira i dobro rasporede nisu problem. Nekada je mnogo bitnije da imamo svest da nešto treba da uradimo i da krenemo u jednom pravcu, pa ćemo jednu po jednu oblast da uredimo“, rekla je Stevanović.

Zamenica direktora Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Sandra Nedeljković rekla je da je pristupačnost objekata ušla u proceduru koju su dobile sve lokalne samouprave, a da je ta kancelarija obnovila 193 objekata, u toku je rekonstrukcija 63, a projektna dokumentacija radi se za 86 objekta.

Izvršna direktorka Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije Ivanka Jovanović je ocenila da je najveći problem što Srbija nema sveobuhvatni plan za obzbedjivanje pristupačnosti i otklanjanje ostojećih barijera.

„Dodatni nedostatak tome je činjenica što Srbija već dve godine nema Strategiju unapredjenja položaja osaoba sa invaliditetom i prateći akcioni plan“, objasnila je Jovanović.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.