U trendu

„Bas bukvar” za lakši korak

Basista ima važnu ulogu u bendu jer bas je srce muzike, temelj gruva i, na neki način, povezuje harmoniju i ritam pesme što ga čini nezamenljivim instrumentom – smatra Milan Srdanović, autor prvog „Bas bukvara” kod nas, koji je objavio Studentski kulturni centar Niš.

Nakon višegodišnjeg učenja i sviranja bas gitare, ali i iskustva u podučavanju basista početnika, Srdanović je došao na ideju da napiše priručnik kako bi dopunio ne tako brojnu domaću literaturu i donekle pomogao početnicima da im prvi „bas korak” bude lakši i stabilniji.

Još kao dečak, priča za „Politiku”, pored muzike je voleo da čita, skuplja knjige i časopise. Spoj ljubavi prema knjigama i muzici je doprineo da se u jednom periodu života odluči na jedan ovakav korak:

– Kada sam počeo da sviram bas-gitaru primetio sam da domaća literatura za ovaj instrument nije bogata i ta situacija se do danas nije promenila. Ideja mi je bila da kada si početnik, pored sviranja, voliš i nešto da pročitaš o tome i da to učenje učini zanimljivijim. U međuvremenu, tehnologije su napredovale i drugi mediji su aktivni i prisutni, ali za mene knjiga i dalje ima svoje mesto.

Prema njegovim rečima, udžbenik je namenjen basistima početnicima, ali i onima koji već sviraju a koji bi hteli da popune neke rupe u svom teorijskom ili praktičnom znanju. Knjiga je zainteresovala i iskusne basiste koji ga koriste kao uvodni program za davanje časova svojim učenicima.

– Podršku sam dobio od naših priznatih basista, čije sam diskografije i žive nastupe godinama slušao i uz čiju muziku i bas-linije sam odrastao. Slučajni susret sa velikanom bas-gitare Nenadom Stefanovićem Japancem, koji mi je dao punu podršku u ovom poduhvatu, nešto je što ću pamtiti i što je kompletiralo priču – kazuje Srdanović koji smatra da na izbor instrumenta koji ćemo svirati, dobrim delom, utiče naš karakter.

Basisti su uglavnom ljudi koji ne vole da budu u prvom planu, ali čija je uloga u bendu ključna. Kod mladih postoji doza neinformisanosti. Mnogi od njih nisu baš upućeni koja je funkcija bas-gitare u bendu, teško čuju i odvajaju zvuk bas-gitare od celog benda, pa ocenjuju njenu važnost prema broju žica ili broju tonova koje u pesmi ima zadatak da odsvira. Srdanović smatra da je to pogrešno i da ih treba bolje informisati u periodu kada se opredeljuju koji instrument će svirati.

– Načini za promociju instrumenta su raznoliki. Mnogi naši basisti su dali ogroman doprinos toj promociji kroz svoje diskografije, radionice i predavanja, a raduje me da je jedan od načina i festival „Bass Passion” koji se dve godine zaredom održava u Beogradu. Takođe, veoma je interesantan album našeg priznatog basiste Nenada Vasilića „The Art of the Balkan Bass”, jedan od retkih albuma snimljen solo kontrabasom. I škola bas-gitare Vladimira Samardžića u Novom Sadu je svakako nešto što zaslužuje poštovanje. Interesovanje i te kako postoji i mislim da je na nama basistima da radimo na promociji te priče – kaže Srdanović.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.