Izložba o stradanju Srba i Grka u Drugom svetskom ratu

U Atini je otvorena izložba posvećena stradanju srpskog i grčkog naroda u Drugom svetskom ratu, koju su zajednički postavili beogradski Muzej žrtava genocida i grčka fondacija „Ne zaboravljam“, uz podršku ambasade Srbije u Grčkoj.Pod nazivom „Simboli stradanja: Srbi u Drugom svetskom ratu“, po prvi put u grčkoj prestonici predstavljene su fotografije iz srpskih i grčkih arhiva koje svedoče o ogromnim stradanjima i brojnim žrtvama oba naroda u Drugom svetskom ratu, saopštila je danas ambasada Srbije.

Ambasador Srbije u Grčkoj Nikola Nedeljković rekao je na otvaranju da je ;povod za izložbu istorijski dokument od četiri strane, koji je od nedavno u posedu Muzeja žrtava genocida u Beogradu, odnosno Direktiva iz marta 1941. godine, kojom je Adolf Hitler naredio združeni napad na Kraljevinu Jugoslaviju i Kraljevinu Grčku.

Ambasador Nedeljković je podsetio da se tadašnja Jugoslavija, po broju žrtava u odnosu na broj stanovnika, nalazi na trećem mestu u svetu, a da su najveću žrtvu podneli upravo Srbi.

Posebnu pažnju posvetio je zločinima počinjenim nad Srbima u Jasenovcu, koji će ostati zapamćen kao jedan od najbrutalnijih logora za istrebljenje i najveće stratište srpskog naroda.

Takođe, ukazao je da je srpski narod samo zato što je pravoslavne vere bio primoran da nosi plave trake oko ruke, uz podsećanje da su neki logori u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj bili jedini logori na svetu koji su bili namenjeni isključivo deci, navodi se u saopštenju.

„Ova izložba još jednom potvrđuje da, pored dokazanog vekovnog prijateljstva, srpski i grčki narod neraskidivo povezuju i slobodarski duh, hrabrost, otpor fašizmu i humanost“, rekao je Nedeljković.

Otvaranju izložbe u Atini prisustvovali su predstavnici grčkih vlasti, diplomatskog kora, ugledne zvanice iz kulturne i naučne zajednice, kao i članove srpske dijaspore u Atini.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com