Izložba „Memorija“ u Etnografskom muzeju u Beogradu nudi publici priliku da vidi kako se istraživači tog muzeja pripremaju za teren. Posetioci mogu da vide lične predmete muzejskih istraživača, njihove beleške, i celu proceduru pre kretanja u terenski poduhvat.
Muzejska savetnica Tatjana Mikulić rekla je da su tom izložbom želeli da prikažu rad ne samo stručnjaka na terenu već svih entuzijasta koji su u drugoj polovini 19. veka sakupljali retkosti starine.
„Želeli smo da pokažemo kako istraživač kreće na put – čitanjem literautre, proučavanjem mapa muzejskih zbirki gde proverava koji predmeti nedostaju. Na taj istraživački deo nadovezuje se odlazak na teren, teren na kojem se istraživač susreće sa različitim vremenskim uslovima i nepogodama, ali je u to vreme kada se intezivno istraživalo na terenu bilo izraženo gosotprimstvo u narodu pa se taj putnik mogao kod nekoga sakriti u kuću i prenoćiti“, rekla je ona.
Izloženi su lični predmeti učitelja slikarstva i istraživača Hristifora Crnilovića iz Skoplja, koji je na kraju školske godine kupovao konja i čitavo leto sa njim obilazio teren.
„Tu je prikupljao razne predmete, razgovarao sa ljudima pa su ostali zapsisi koji su takođe u našim kolekcijama. Tako da se može videti na koji način se on pripremao za svoj poduhvat. Od njegovih ličnih predmeta imamo fotoaparat, beležnice, kompas, njegov lični pribor, četku za brijanje, ogledalo, džezvu, pribor za jelo, njegov ranac sa kojim je išao na teren, baterijsku lapmu i njegove čizme“, dodala je Mikulić.
Crnilović je prikupio brojnu dokumentaciju i zapise o narodnoj kulturi na prostoru stare Srbije i Makedonije.
„I na kraju imamo deo jednog modernog kabineta gde se prikazuje kako bi kustos danas trebalo da radi u svom radnom prostoru, gde on sada ima digitalne tehnologije na raspolaganju“, navela je Mikulić.
Publika može aktivno učestvovati na izložbi gde pomoću interaktivne digitalne mape nalazi lokalitete predmeta koji su tu predstavljeni .
Postavka sadrži i brojne eksponate koji su se prikupljali duže od veka, kao što su đurdija, jedan od najznačajnijih svečanih gornjih haljetaka, sedlo za konja koji je do kraja 19. veka predstavljao statusni simbol, ali i preslica koja je ženu pratila od rođenja do smrti.
Izložba „Memorija – terenska istraživanja Etnografskog muzeja“ otvorena je povodom 120 godina od prve stalne izložbe u tom muzeju i publika je može posetiti do septembra 2025. godine.
Prilog Kineske Medijske Grupe (CMG).
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com