U trendu

Jednorogi oklopnik

Telo indijskog nosoroga prekriveno je kožom debelom i do pet centimetara, ispresavijanom tako da podseća na velike ploče, s čvorićima nalik na zakivke. Biolozi smatraju da je nosorog najveća kopnena životinja posle slona.

Obronci Himalaja na teritoriji Indije i Nepala dom su indijskog nosoroga. Njegovi preci pojavili su se još u doba eocena. Bile su to vitke i velike životinje s rogom na čelu, teške i do 20 tona. Danas je ostalo samo pet vrsta nosoroga, od kojih je najneobičniji indijski.

Indijski nosorog izgleda kao da je prekriven neprobojnim oklopom. Ženke su teške oko 1.600 kilograma, dok mužjaci dostižu težinu od oko dve i po tone, a prosečno su visoki oko 180 centimetara. Ovi snažni azijski kolosi hrane se uglavnom travom, a ponekad jedu i voće, lišće i grančice. Kada hrane nema dovoljno, umeju da provale i u njivu i potamane useve. Preko dana se odmaraju u hladovini ili rashlađuju u vodi, a najaktivniji su od sumraka do zore, posebno ako je pun mesec.

Najprepoznatljivija oznaka nosoroga jeste rog nad čelom, koji može biti duži od pola metra. Za razliku od drugih rogatih životinja, izraslina na nosorogovoj glavi nije koštana, već se sastoji samo od keratina. Načinjena je od slepljenih dlaka, nije povezana s kostima lobanje i imaju je i mužjaci i ženke. Nosorozi se rađaju bez roga – on se formira dvanaestak meseci po rođenju.

Indijski nosorozi ne vole društvo. Manje grupe mogu se videti samo na pojilu i na mestima bogatim hranom. Napadi tigrova i mali broj mladunaca jedan su od osnovnih uzroka što indijski nosorozi polako izumiru. Danas ih ima samo 2.000.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.