U trendu

Nekoliko psiholoških sitnica o muškarcima

Američki psiholog, prof. dr Džoj Lundberg, tvrdi da muškarci postaju nervozni kada ih tokom razgovora gledate pravo u oči. Poznato je, naime, da se mnogi muškarci, naročito kada treba da donesu važnu odluku, šetkaju gore-dole i gledaju na sve strane, samo ne i u sagovornike. To, ipak, ne znači da ih ne slušaju.

O poslovičnoj ženskoj pričljivosti i muškoj ćutljivosti spram nje (žene u proseku izgovore 25.000 reči dnevno, a muškarci ni pola od tog broja – svega 12.000), psiholog dr Pirs Hauard kaže: „Deo mozga koji centar za osećanja povezuje sa centrom za govor kod muškaraca je i za 40 odsto manje razvijen. To znači da muškarci nemaju potrebu da svaku svoju misao izraze rečima, već se u govoru ograničavaju samo na ono što smatraju suštinski bitnim.“

Pored toga, razlikuje se i tip muške i ženske koncentracije. Dok žene mogu bez problema istovremeno da razmenjuju najsvežije abrove sa prijateljicom preko telefona, kuvaju, peru sudove i gledaju omiljenu seriju, muškarci su van sebe već kad treba istovremeno da obave dve stvari. Time se lako objašnjava daleko bolje snalaženje žena u kućnim „koordinatama“, pošto uobičajene obaveze jedne domaćice podrazumevaju gomilu najrazličitijih stvari koje treba obaviti za kratko vreme, što, priznaćete, iziskuje zadivljujuću koncentraciju i preklapanje aktivnosti. Dr Hauard pokušava da ovakav poredak stvari objasni evolucionistički: prema njemu, muškarac je u praistoriji bio taj koji je rizikovao život kako bi ishranio porodicu i zbog opasnosti lova, kako bi ovaj bio uspešan, morao je da bude potpuno usredsređen samo na tu aktivnost.

Vratimo se dr Lundbergu. On objašnjava poznatu osobinu muškaraca da im verbalno iskazivanje izvinjenja pada veoma teško, osobinu potvrđenu i kroz brojne studije koje ovo svojstvo muškog roda tumače uticajem testosterona. Dr Lundberg kaže: „Muškarci su i te kako svesni svojih grešaka, ali za izražavanje svih osećanja, pa i žaljenja, obično više koriste govor tela nego reči. Prepoznaćete „izvinjenje“ ako vam se učini da je muškarac manje siguran u sebe nego obično.“

Za kraj, još nešto. Žene se često podsmevaju muškarcima zbog „sporosti“ – muškarcima je često potrebno i dvostruko više vremena nego ženama kako bi svoje razmišljanje formulisali u rečenicu. Ipak, to ne znači da su verbalno inferiorniji, već, jednostavno, da ovoj aktivnosti pristupaju temeljnije, jače „filtrirajući“ ono što će reći i analizirajući veći broj mogućnosti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.