U trendu

Å tucanje

Da li ste nekad imali napad Å¡tucanja? Odgovor je sigurno potvrdan. Ova nepredvidiva i neprijatna pojava koja uglavnom počinje bez posebnog razloga, najčešće sama od sebe, a zavrÅ¡ava se posle nekoliko minuta – stalno nas prati.

Razlozi zbog kojih dolazi do štucanja su različiti. Duvanski dim, začinjena hrana, gazirana pića, uzbuđenje, trema, smeh, naglo buđenje samo su neki od mogućih razloga za napad štucavice.

SloÅŸićete se da je mnogo lakÅ¡e ustanoviti razlog izazivanja ovog stanja nego zaustaviti Å¡tucanje. Iako najčešće prestaje veoma brzo, obično posle nekoliko minuta, Å¡tucanje ponekad moÅŸe da potraje satima, čak danima i nedeljama. Ukoliko se to dogodi, verovatno je najbolje zatraÅŸiti pomoć lekara.

Neprijatnost ove pojave dovela je do toga da su se pojavili različiti načini za zaustavljanje Å¡tucanja. Najčešći vid zaustavljanja jeste onaj kada osobu koja Å¡tuca iznenada i bez upozorenja snaÅŸno udarite u donji deo leđa. Prema drugoj metodi, treba visoko podignuti desnu ruku uvis, triput udahnuti vazduh bez izdisaja i ukoliko Å¡tucanje odmah ne prestane – ponoviti to tri puta.

ZadrÅŸavanje daha je jedan od najčešćih načina borbe sa Å¡tucanjem, s tim Å¡to to, naravno, pre svega ima veze sa kapacitetom vaÅ¡ih pluća. Ako naiskap popijete čaÅ¡u hladne vode, to takođe moÅŸe da bude delotvorno, kao i uzimanje jedne kaÅ¡ičice Å¡ećera.

U duhu narodnih verovanja, prema kojima Å¡tucanje zapravo znači da vas neko spominje, ne bi bilo loÅ¡e da se odmah setite i iz prve pogodite o kojoj je osobi reč, Å¡to bi moglo zaustaviti napad. Takođe, često se preporučuje da uplaÅ¡ite osobu koja Å¡tuca, moÅŸda s leđa ili iz nekog mraka. Å tucanje je individualan čin i tu nema spora. Zato svako bira svoj način kako da ga zaustavi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.