U trendu

Ž – M 1:0

E, jednom vala da se na stranicama posvećenim savremenom muškarcu nađe tekst kojim će se pre svega naslađivati žene. One temperamentnije će ga verovatno i odštampati i zalepiti svom dragom na frižider ili radni sto, naročito ako još nije prevalio tridesetu (dragi, a ne frižider, mada sa srpskim standardom…), a mi, shodno profesionalnoj etici novinarskog poziva, pošteno prenosimo podatke koji nam nimalo ne idu u prilog.

Elem, istraživanje koje je britanska kompanija za poslovno savetovanje „Roland Berger“ sprovela na uzorku od 1.500 osoba – od kojih su pola bili mladi muškarci starosti od 20 do 29 godina, a pola devojke od 14 do 19, pokazalo je da oni, suprotno uverenjima, dele interesovanja: moda, trendovi i seks prednjače. Neko bi mogao reći da je istraživanje rađeno u razvratnoj Britaniji, dok je ovo Srbija BRE, ali iz nepoznatih razloga, autoru ovog članka ipak nije bilo prijatno kada je ovaj podatak pročitao (a spada u grupu 20-29).

Još iz osnovne škole znamo da žene ranije sazrevaju i to je OK. Međutim, rezultati istraživanja mlade muškarce u godinama u kojima su naši (recimo) pradedovi već uveliko bili očevi porodica opisuju kao „bezbrižne osobe u potrazi za uzbuđenjem“, koje se, baš kao i srednjoškolske tinejdžerke, odlikuju „nepromišljenim ponašanjem u pogledu alkohola, pušenja i seksa“! Ne zvuči baš prijatno, zar ne? Još je gore: ako ste dosad osećali prezir prema seriji „Seks i grad“ i nervozno odmahujući rukom vikali „Ma daj!“ kad vam ortak ili devojka prepričavaju poslednju epizodu, misleći da su dekadencija i ispraznost njujorške više klase srednje generacije u ovoj hajpersapunici banalnog sižea zaista predstavljeni sa golemom dozom preuveličavanja i senzacionalizma, a da je humor predvidljiv i vulgaran, sada ćete morati da preispitate svoje stavove (u težim slučajevima možda čak i da počnete da gledate dotičnu seriju!).

Predstavnik kompanije „Roland Berger“ Džerald Korbe (Gerald Corbae), nerado ali iskreno, kaže: „Apsolutno sam uveren da će žene ove rezulate od sada isticati svugde, koristeći ih kao krunski dokaz za ono u šta su, kada je u pitanju suprotni pol, ionako već verovale.“ A imaju i čime da se razmeću, pošto rezultati kažu da današnji britanski muškarci tek od 30. godine prevazilaze tinejdžersku fazu i počinju ozbiljno da razmišljaju o porodici, poslu, finansijama i egzistencijalnim problemima.

Žene, NARAVNO, o ovim aspektima počinju ozbiljno da razmišljaju već u ranim dvadesetim (autori istraživanja to ne kažu, ali mi smo slobodni da pretpostavimo da do tridesete već svaka ima odbranjen doktorat na tu temu). One ekstremne – i mnogo ranije: sve počinje benigno, od slatke sveščice u kojoj već sa 14-15 godina detaljno planiraju svoje venčanje, sa sve rasporedom karnerića, mašnica i perlica na venčanici, a završava se nimalo naivno po nesrećnika koji postane žrtva tog paklenog plana.

Šalu na stranu, evidentno je da se starosne granice i godine konačnog sazrevanja pomeraju, ali zabrinjava enormni uticaj medija, koji očigledno, i pored muškog opiranja, polako uspevaju da pomere granice i u realnom životu, a feminiziranu mušku modu, koja nam je do pre nekoliko godina, posmatrana samo u modnim editorijalima na televiziji, izgledala groteskno, smešno ili dekadentno, da usele u sasvim stvarne ormane običnih, prosečnih muškaraca i na sasvim stvarne ulice evropskih metropola, pa čak i mačo-Beograda.

Da ne govorimo o kvarcovanju, depilaciji, kozmetici i dijetama, koje su, od opsesivnih ženskih, danas postale i sasvim normalne muške teme.

Fudbal više niko i ne spominje…

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.