U trendu

Vučja jama: nekad strah i trepet, danas turistička atrakcija (2)

Čuveni atentat na Hitlera izvršio je plemić i nemački pukovnik Klaus fon Štaufenberg (Claus Schenk Graf von Stauffenberg) u akciji koja je poznata pod imenom "Valkira", a događaj je autentično prikazan i u filmu holivudske produkcije, s Tomom Kruzom u glavnoj ulozi. Klaus fon Štaufenberg savršeno planira akciju likvidacije Adolfa Hitlera, ali nekoliko nepovoljnih okolnosti i igra slučaja osuđuju je na neuspeh i strašnu kaznu. Štaufenberg završava na stratištu, ali njegova žena i deca uspevaju da prežive, što istoričari često ističu kao fenomen koji nije karakterističan za nacistički režim. Pukovnik je imao petoro dece, a jedan od njegovih sinova, Bertold, kasnije je postao general nemačke savezne vojske.
Bunker broj 13 bio je najbolje opremljen. Imao je 1.500 kvadratnih metara, od čega je unutrašnji prostor bunkera bio oko 300 kvadratnih metara. Osam metara debeli zidovi i krov sastavljeni su iz dva sloja, a između njih je bila izdrobljena cigla koja je trebalo da posluži kao amortizer u slučaju snažnih bombardovanja. S desne strane diktatorovog bunkera bile su kuhinja i radne prostorije, koje su imale prozore. Na vrh bunkera vode stepenice napravljene od armature, gde su se svakodnevno smenjivale straža i protivvazdušna odbrana. Informacije da su radnici koji su gradili Hitlerovu bazu kasnije streljani pokazale su se kao netačne, jer je Vučju jamu tri godine gradila nemačka kompanija Organisation Todt (OT). Do danas su obavijene velom tajne brojne pojedinosti povezane s izgradnjom ovog objekta, jer građevinski nacrti nikad nisu pronađeni. Radovi su trajali i zimi. Korišćena je glatka armatura, koja ni posle 65 godina nije korodirala.
Hitlerovu Vučju jamu, u kojoj je tokom Drugog svetskog rata boravilo oko 2.000 osoba, kako su i je sagradili, Nemci su i srušili prilikom povlačenja, bežeći pred naletima sovjetske Crvene armije. Iako je za gradnju nekoliko desetina bunkera i pratećih objekata utrošeno toliko novca da se mogao sagraditi gradić za nekih 10.000 stanovnika, nacistička vojska ju je "savršeno" minirala. Zidovi su padali ka spolja, a krov se urušavao u sredinu objekta. Uništenju Vučje jame i povlačenju nacista prethodilo je detaljno izmeštanje i odnošenje u Nemačku svega što je imalo vrednost i bilo kakav značaj za naciste. Jedan od i danas dobro sačuvanih objekata od cigle bila je kuća druge najmoćnije osobe u Trećem rajhu – Hermana Geringa (Hermann Wilhelm Göring). Pošto je bio Hitlerova desna ruka, Gering je u Vučjoj jami imao, kao jedan od retkih, povlasticu da živi u kući s prozorima i vratima.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.