U trendu

Industrija prenosivih uređaja ide napred zahvaljujući ARM-u

Kompanija ARM Limited dodatno je ojačala svoje, već prilično čvrste, pozicije na tržištu prenosivih računarskih uređaja, zahvaljujući tome što je potpisala ugovore sa kompanijama Texas Instruments i Intel, kojima je predviđeno da se baterijama u novim generacijama mobilnih uređaja omogući duži vek trajanja zahvaljujući korišćenju arhitekture čipova koje proizvodi ova kompanija.

ARM se bavi koncipiranjem arhitekture čipova za druge proizvođače kao što je, na primer, Texas Instruments (TI), a te kompanije, potom, ARM-ove predloške modifikuju i primenjuju u uređajima sopstvene proizvodnje. U ARM-ovoj kolekciji dostupno je više različitih arhitektura, a procesorska jezgra ove britanske kompanije imaju znatan udeo na tržištu handheld uređaja i mobilnih telefona. Intel, tako, proizvodi svoj procesor StrongARM koristeći ARM-ovu arhitekturu, a Compaq te procesore ugrađuje u svoje, vrlo tražene, modele iz serije iPaq. Kompanija TI je licencirala procesorsku arhitekturu ARMv6 i sprema se da počne sa razvojem bežičnih uređaja za mreže treće generacije (3G), koji će, zahvaljujući njoj, imati duži vek trajanja i bolje performanse. Dve kompanije su zajedno radile na razvoju nove arhitekture i TI je saopštio da će prvi javno promovisati proizvode zasnovane na novoj tehnologiji. Osim toga, TI će koristiti i proširenje ove arhitekture, poznato pod nazivom ARM9E Jazelle, koje je ARM razvio kako bi na prenosivim aparatima ubrzao izvršavanje aplikacija pisanih u jeziku Java.

Kada je Intel, jedan od vodećih igrača među proizvođačima procesora, u pitanju, poslednje što se zna jeste da se ovaj gigant složio da produži postojeće ARM-ove licence, kako bi arhitekturu ARMv6 obuhvatio kao deo svoje arhitekture za procesore male potrošnje XScale. Intel namerava da otkupi i prava za jezgra ARM7TDMI i ARM946E-S i tako proširi paletu ponuda za svoje korisnike.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.