Otvaranje Kine prema svetu tržišne ekonomije praćeno je sve većim poverenjem koje njenim ogromnim (a srazmerno jeftinim) intelektualnim kapacitetima ukazuju mnoge svetske kompanije. Najnovija vest u vezi sa ovim fenomenom dolazi iz Intel-a: vodeći svetski proizvođač procesora je najavio da zbog istraživanja u oblasti softverskih kompilatora namerava da uspostavi saradnju sa Institutom za računarske tehnologije Kineske akademije nauka u Pekingu.
U centru pažnje dvogodišnjeg ugovora o saradnju u istraživačkom radu biće poboljšanje ukupnih performansi i efikasnosti Intel-ovog procesora Itanium.
Kompilatori su, inače, programerski razvojni alati koji softver pisan u programskim jezicima visokog nivoa (poput C ili C++) prevode na nivo mašinskog koda, razumljiv procesoru.
Konačni rezultat istraživanja poverenog kineskom institutu treba da bude razvoj modularnih kompilatorskih komponenti koje će istraživačima omogućiti veću efikasnost u ispitivanju različitih tehnika optimalizacije. Zajedno sa tim, trebalo bi da bude razvijeno i nekoliko simulacionih alata koji bi trebalo da omoguće proveru i poređenje performansi tih modula.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com