U trendu

PHP – Konekcija na MySQL bazu podataka (II deo)

Nakon upoznavanja sa osnovnim funkcijama za spajanje sa bazom i kreiranja baze i tabele kao pripreme za naš primer, krećemo i sa samim PHP kodiranjem. Pre nego što počnete, potrebno je da znate naziv servera na kome se nalazi baza podataka (ukoliko radite u lokalu, naziv će biti „local“), validno korisničko ime i lozinka za taj server. Zatim, startujemo sa PHP kôdom, kreiranjem konekcione varijable:


<php>
$connection = mysql_connect
(„naziv_servera“,“kor_ime“,“lozinka“)
or die(„Povezivanje nije moguce.“);

Funkcija die() koristi se za prekidanje skripta i „štampanje“ poruke o grešci ukoliko prethodna funkcija „propadne“ (u ovom slučaju, ako konekcija nije uspostavljena).

Kada uspostavite vezu, tj. konekciju, sledeći korak predstavlja izbor baze podataka i kreiranje SQL instrukcije (upita). Pretpostavimo da tabela „Proizvodi“ već postoji u MySQL bazi podataka koja se npr. zove „mojaBaza“. Potrebno je da eksplicitno izaberete bazu podataka na serveru na koju ćete se spojiti:


$db = mysql_select_db(„mojaBaza“, $connection)
or die(„Baza nije dostupna.“);

U ovoj tački smo „naredili“ PHP parseru da se spoji na server i selektuje bazu podataka. Ako je sve u redu do ove tačke, možete odaslati SQL upit i nadati se da će vam se vratiti nekakav rezultat, tj. rezultujući set slogova. Kreiraćemo upit koji se zasniva na tabeli „Proizvodi“ (definisana u prethodnom prilogu), a koji treba da vrati polja sa nazivima proizvoda, njihovim tipom i količinom proizvoda, s tim da se podaci poređaju po najvećim količinama. Kreiraćemo varijablu koja će sadržati ovu našu SQL instrukciju:


$sql = „SELECT Naziv, Tip, Kolicina
FROM Proizvodi
ORDER BY Kolicina DESC“;

Potom ćemo kreirati varijablu koja će prihvatiti rezultate prethodnog upita, a koji će se dobiti uz pomoć mysql_query funkcije. Funkcija mysql_query poseduje dva argumenta; konekciju i SQL varijablu, koje smo prethodno kreirali:


$sql_result = mysql_query($sql,$connection)
or die(„Upit nije izvrsen“);

Ovim bi trebalo da uspostavimo konekciju, selektujemo tabelu, postavimo upit i smestimo rezultate u varijablu. U sledećem prilogu ćemo videti kako rezultate upita prikazati korisnicima.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.