U trendu

Pre kolonizacije Marsa, „izlet“ na Arktik

„Crvena planeta“ – Mars – neprekidno je u žiži interesovanja astronoma i astrobiologa, upravo zbog hipoteza o postojanju života na ovoj planeti, kao i planovima za kolonizaciju. Ljudska noga tamo još uvek nije kročila, ali postoje ozbiljni planovi za to. Vrlo su detaljna i ozbiljna i istraživanja koja se tiču mogućnosti kolonizacije Marsa, kao i uzgajanja mikroorganizama i biljnih vrsta sa Zemlje na ovoj planeti sa surovom klimom, hladnim i razređenim vazduhom, i bez ozonskog omotača.

Korak ka boljem razumevanju „crvene planete“ je slanje letilice „Mars Odyssey“, koju je Američka svemirska agencija (NASA) lansirala 7. aprila 2001. godine, a čiji je zadatak sakupljanje podataka o klimi, sastavu leda i tla, kao i stepenu radijacije. Posle šest meseci i 460 miliona pređenih kilometara, krajem oktobra letilica je stigla na odredište, u orbitu planete, i poslala na Zemlju prve infracrvene snimke Marsove južne hemisfere, koji će naučnicima pomoći da bolje upoznaju hemijski sastav planete.

Letilica će iz orbite snimati Mars do januara 2002. godine i, naučnici se nadaju, poslati snimke sa kojih će se jasno uočiti koliki je nivo radijacije, da li klima dozvoljava razvitak života, i koliki je rizik po zdravlje za kosmonaute koji će, u budućnosti, posetiti planetu. Ovo je prva u nizu od 10 misija koje NASA planira da realizuje u narednih 20 godina. Ukupni troškovi projekta „Mars Odyssey“ iznose 297 miliona dolara, a budžet za istraživanje planete za naredne četiri godine iznosi milijardu dolara.

I dok „Mars Odyssey“ „posmatra“ planetu iz neposredne blizine, ljudska ekspedicija će, sledećeg leta, posetiti „Mars na Zemlji“. Reč je o ostrvu Devon, koje pripada kanadskom delu Arktika, a koje ima klimu i reljef najsličnije onima na „crvenoj planeti“. Misija će trajati dva meseca, a organizator, „Marsovsko društvo“ (The Mars Society), traži dobrovoljce starosti između 18 i 60 godina, odlučne i u dobroj fizičkoj kondiciji, kojima će platiti troškove priprema, putovanja i boravka na ostrvu. Konkurs je otvoren do 30. novembra, a prijavljivanje se vrši na stranici:
Marssociety.org

Srodne teme:

  • Zagonetke crvene planete
  • I reče Čovek: „Neka pusti marsovska zemlja iz sebe travu, bilje, i drvo rodno…“
  • Baćuške na Marsu
  • Kolonizacija Marsa
  • Robot prati Sunce

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.