U trendu

Veza između muzike i ubistava?

U svom nedavnom tekstu, Newsweek prenosi priču o Elyse Pahler, tinejdžerki koju je ubila grupa drugova pošto su se obavezali na „vernost đavolu“. Ubijanje njihove drugarice je predstavljalo prinošenje žrtve. 1995-te, 15-godišnja Elyse je dobila poziv za izlazak sa društvom. To njeno „društvo“ joj je vezalo kanap oko vrata i izbolo je do smrti. Prema Newsweek-u, ubice su bili fanovi hevi-metal grupe „Slayer“. Oni su verovali da moraju da imaju žrtvu da bi njihov bend „Hatred“ dospeo među najpoznatije u svetu, baš poput njihovih idola.

Porodica devojke je tužila grupu „Slayer“ i njihovu izdavačku kuću, tvrdeći da su neke od njihovih pesama dale tinejdžerima korak-po-korak instrukcije kako da izvrše ubistvo njihove ćerke. Drugim rečima, optužuju ih zato što misle da su njihovi stihovi incirali postupak ovih tinejdžera. Advokat Elyse Pahler kaže: „Mi nećemo da zaustavimo ljude da prave ovakvu muziku. Samo ne želimo da je promovišu deci.“

Ovo je poslednji u seriji ovakvih slučajeva. Industrija zabave je omogućila da filmovi, muzika i literatura koji su puni nasilja budu dostupni gotovo svakom. Postoje ljudi koji su zabrinuti zbog uticaja negativnih likova i stihova na decu, dok drugi i dalje zagovaraju pravo na slobodu govora. Da li je industrija zabave odgovorna za to na koji način su njihovi proizvodi shvaćeni od strane fanova? Ili možda tinejdžeri treba da sami naprave razliku između onoga što je stvarno i onoga što je stvorena samo radi „zabave“? Možda je ovakvo ubistvo rezultat psihičkih poremećaja, a možda i ne. Pitanje je, da li bi se ovako nešto dogodilo da ovi klinci nikada nisu čuli „Slayer“? Kritika kaže da je nemoguće odrediti gde linija treba da se povuče. Ako ste dovoljno pametni – povucite je sami.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.