U trendu

Svetski slavni kavalista Teodosi Spasov 14 . maja u Kolarcu u okviru programa GAF

BEOGRAD, 28. marta (tanjug) – Vodeći svetski solista na world-music sceni i slavni je bugarski džez muzičar koji svira kaval Teodosi Spasov dolazi u Beograd sa grčkim trijom Alkis Zopoglou gde će 14 maja održati koncert balkanske muzike, fuzije tradicije grčko-bugarskog etna u okviru Gitar Art Festivala.

Veliki koncert balkanske muzike, fuzije tradicije grčko-bugarskog etna održaće se 14. maja na velikoj sceni Kolarčeve zadužbine.

Publika će imati jedinstvenu priliku da čuje kombinaciju zvuka kavala, kanona, uda i klavira i bogatu muzičku tradiciju istočnog Mediterana i Balkana.

Ulaznice su u prodaji po ceni od 1.600 dinara u okviru prodajne mreže Tickets.rs i blagajni Kolarčeve zadužbine.

Teodosi Spasov je nagrađivani kompozitor, muzičar i Uneskoov Umetnik za mir, smatra se živom legendom balkanske muzike i jednim od vodećih svetskih solista na world-music sceni koji svira kaval, drvenu „pastirsku“ frulu sa osam rupa, jedan od najstarijih instrumenata u Evropi, bogat tonovima i tehničkim mogućnostima.

Sarađivao je sa najvećim muzičkim imenima regiona među kojima su Vlatko Stefanovski, Vasil Hadžimanov, Bojan Zulfikarpašić, Miroslav Tadić

Učestvovaao je u snimanju preko trideset CD-ova, četiri samostalna, koja su širom sveta zaslužila prizanja. Komponovao je i izveo brojne filmske partiture, uključujući i onu za poznati francusko-bugarski igrani film „Granitza“(1993.).

Snimio je i teme za filmove italijanskih kompozitora Carlosa Siliotta i Ennio Morriconea pod nazivom „Italijanska priča“.

Kod kuće u Bugarskoj, Spasov je nacionalni lik i muzički heroj, a nedavno mu je dodeljena i nagrada „Muzički umetnik godine“.

Umetnički je direktor svetski poznatog ansambla muzike, drame i plesa „Philip Koutev“.

Alkis Zopoglou, jedan od najznačajnijih kanun solista u Grčkoj, stvorio je svoj jedinstveni stil sviranja, dok istovremeno komponuje eksperimentalnu muziku, pod jakim uticajima mesta porekla, severne Grčke.

Marina Liodou Mohamed se bavi oudom kako kroz obrazovni proces tako i iskustveno, pošto je živela i svirala u Istanbulu, u kafeima aman i mehane.

Njihova muzika, duboko melodična, ritmična, gotovo dionizijska, a ponekad i lirska i filmska, dolazi zajedno sa inventivnim klavirskim solistom Janisom Kirimkiridisom.

Muzičar koji se odlikuje genijalnim načinom rada sa melodijama koje se bave tradicijom.

Troje članova trija zajedno traže drugačiju perspektivu u svom muzičkom pristupu, koristeći svoje sličnosti, ali i različito poreklo.

Oni daju prostor svom muzičkom stvaralaštvu i ličnom zvuku, pozivajući se na bogatu muzičku tradiciju istočnog Mediterana i Balkana.

Stari oblici se prepliću sa savremenim strukturama, referirajući na različite izvore inspiracije sa referencama na „staro“ i „tradicionalno“ današnjice.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.