Obeležena godišnjica pogibije kineskih novinara u NATO bombardovanju

Godišnjica NATO bombardovanja nekadašnje zgrade kineske ambasade u Beogradu 1999. godine, u kojem je poginulo troje novinara iz te zemlje, obeležena je u sredu polaganjem venaca ispred zgrade Kineskog kulturnog centra u glavnom gradu Srbije.

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski, ambasador Kine Li Ming i predstavnici Udruženja novinara Srbije položili su bele ruže i odali poštu stradalima povodom 26. godišnjice tog događaja.

„Agresiju na ambasadu Kine nije zaustavila ni Bečka konvencija o diplomatskim odnosima koja predviđa da ambasade imaju posebnu zaštitu, usled čega ne smeju da budu predmet napada čak i u slučaju rata“, kazala je Đurđević Stamenkovski.

Ona je ocenila da se pre 26 godina, neposredno pre ponoći, dogodio „zločin globalnih razmera i neslućenih posledica“ i dodala da Srbija i Kina „neće odustati od izgradnje sveta u kome se tragedije više neće ponavljati“.

Ambasador Kine Li Ming je ocenio da su „zločini NATO-a narušili suverenitet Kine i Srbije, pogazili međunarodno pravo i osnovne norme međunarodnih odnosa, doneli katastrofe zemljama u regionu koje je teško otkloniti čak i danas“.

Ming je naveo da će Kina „praktičnim akcijama pomoći srpskom narodu da obnovi domove“.

„Kina je spremna da uloži napore za saradnju sa svim miroljubivim državama i narodima i, uključujući i Srbiju, kako bismo zajedno pamtili istoriju i branili međunarodni sistem“, rekao je Ming.

Tokom NATO bombardovanja Savezne republike Jugoslavije (SRJ), američki avioni su sa pet projektila 7. maja 1999. godine pogodili tadašnju zgradu ambasade Kine u Beogradu, kada je povređeno više od 20 kineskih diplomata a tri kineska novinara su poginula.

(beta/cmg)

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com