Predsednici odbora EP založili se za zaštitu i promociju slobode medija

Predsednici odbora Evropskog parlamenta su danas, uoči 3. maja, Svetskog dana slobode medija, potvrdili nepokolebljivu posvećenost zaštiti i promociji slobode medija, pluralizma i bezbednosti novinara širom sveta.

„U kontekstu alarmantnog porasta napada i pretnji novinarima, naši odbori snažno osuđuju svaki pokušaj potkopavanja slobode štampe fizičkim nasiljem, proizvoljnim pritvaranjem, onlajn uznemiravanjem, zastrašivanjem ili ubistvom“, navodi se u saopštenju.

Saopštenje su potpisali predsednici Odbora za građanske slobode, unutrašnje poslove i pravdu Evropskog parlamenta (LIBE) Havijer Sarzalehos (EPP), Pododbora za ljudska prava (DROI) Munir Saturi (Zeleni/EFA) i Specijalnog odbora za Evropski štit demokratije (EUDS) Natali Loazo (Renew).

Sloboda štampe, garantovana Članom 11. Povelje EU o osnovnim pravima i Članom 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima, neotuđivo je pravo i kamen temeljac evropskog projekta.

Evropska unija treba čvrsto da se bori protiv nekažnjivosti i da osudi zloupotrebu zakona o kleveti, zloupotrebu tehnologija nadzora i porast upotrebe strateških tužbi protiv javnog učešća (SLAPP) kako bi se ućutkali novinari. Takva kršenja moraju da budu istražena, a počinioce krivično gonjeni u nadležnim nacionalnim i međunarodnim sudskim organima, uključujući u Međunarodnom krivičnom sudu..

„Nikada ne smemo zatvarati oči pred zločinima počinjenim protiv novinara. Naši odbori su istakli važnost zaštite novinarki koje često najviše pate u neprijateljskim kontekstima i često se suočavaju sa rodno zasnovanim nasiljem u svakodnevnom radu. Pretnje novinarkama specifične za pol moraju hitno da se reše“, navodi se u saopštenju.

Danas se nezavisnost medija suočava sa mnogim egzistencijalnim pretnjama koje ugrožavaju samu strukturu osnovnih prava. Odbori ponovo potvrđuju svoje čvrsto uverenje u suštinsku ulogu koju novinari imaju kao demokratski stražari, čuvajući od erozije demokratskih normi i osnovnih sloboda.

U saopštenju se naglašava potreba zaštite medijskog pluralizma i uredničke nezavisnosti, koji su neophodni za zdrav demokratski diskurs. Dodaje se da jake demokratije ne mogu da postoje bez jake i nezavisne štampe.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com