U trendu

Mediji: Crna Gora daje 35 miliona evra za izraelsko naoružanje

Vlada Crne Gore predvidela je u budžetu za narednu godinu uzimanje kredita od 35 miliona evra za opremanje i naoružavanje lakih oklopnih vozila JLTV, pa se tako može desiti da se za kupovinu daljinski upravljanih borbenih stanica potroši više nego za sama vozila.

Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža (www.balkansec.net), za nabavku 67 vozila JLTV Crna Gora je potrošila nešto manje od 33 miliona evra a plan je da se daljinski upravljana borbena stanica ugradi na 55 vozila.

Reč je o stanici koja može, prema proceni potreba konkretnog taktičkog zadatka, da prihvati mitraljez kalibra 7,62 milimetara (mm) zatim 12,7 mm ili automatski bacač granata. Osam vozila biće platforme za protivoklopna dejstva i vatrenu podršku i imaće lansere vodjenih raketa.

Preostala četiri vozila biće u komandnoj i medicinskoj varijanti i zato neće imati borbenu stanicu.

Nabavka vozila JLTV ugovorena je 23. oktobra sa Vladom SAD koja je obezbedila namenski kredit od oko 32,8 miliona evra.

„Predvidjena je nabavka baznih vozila, a naoružanje će biti nabavljeno kod drugog proizvodjača. Informacije koje su do sada objavljene ukazuju na pregovore sa izraelskom firmom Elbit. Crnogorski ministar odbrane Predrag Bošković u julu ove godine posetio je Elbit, firmu koja ima reference u oblasti proizvodnje i interacije borbenih stanica za razne korisnike širom sveta“, navodi se.

Taj portal podseća da su borbene stanice u ponudi Elbita stabilizovane po obe ose i za osmatranje i nišanjenje koriste dnevnu kameru, termalnu noćnu kameru, laserski daljinomer i far.

Naoružanje prema zahtevu korisnika mogu da budu mitraljezi u NATO ili nestandardnim kalibrima a alternativno naoružanje su automatski bacači granata 40 mm (NATO) ili 30 mm (ruski i razni derivati).

Za osam JLTV u protivoklopnoj konfiguraciji potencijalni izbor su rakete Spike koje proizvodi izraelska firma Rafael.

Portal dodaje da se rok za nabavku naoružanja za JLTV podudara sa dinamikom uvodjenja u naoružanje tih vozila od 2020. do 2023. godine a da je planirano da se ona koriste primarno u dve pešadijske čete u Nikšiću i Pljevljima.

„Modernizacija Vojske Crne Gore uskladjena je sa standardima i zahtevima Nato, ali poreklo nove tehnike ne mora striktno da bude iz članica. Izraelska odbrambena industrija ima ulaz u Nato i računa na dobru prodaju borbenih stanica za JLTV čiji je broj korisnika širi – osim SAD očekuje se nabavka za Sloveniju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Litvaniju. Prodaja borbenih stanica je unosan posao i to se vidi iz odnosa cena na primeru Crne Gore koja će više novca dati za naoružavanje u odnosnu na cenu baznih vozila“, dodaje se.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.