Hitna vakcinacija tokom epidemija bolesti kao što kolera, ebola i male boginje, smanjila je broj smrtnih slučajeva od tih bolesti za gotovo 60 odsto u poslednjih 25 godina, pokazala je nova studija.
Oko 60 odsto infekcija je sprečeno, dok se ekonomska korist od vakcinacije procenjuje na milijarde evra, piše u studiji objavljenoj ove nedelje u časopisu Britiš medikal džornal (British Medical Journal – BMJ).
Studiju podržava Međunarodna organizacija Gavi koja, oslanjajući se na javno i privatno finansiranje, pomaže vakcinaciju dece u najsiromašnijim zemljama sveta.
Ta organizacija je sarađivala sa istraživačima Instituta Barnet u Australiji da bi napravila prvu studiju u svetu o uticaju hitne vakcinacije na javno zdravlje i globalnu zdravstvenu bezbednost.
„Prvi put možemo da sveobuhvatno kvantifikujemo korist, u ljudskom i ekonomskom smislu, od primene vakcina protiv epidemija nekih od najsmrtonosnijih zaraznih bolesti“, rekla je direktorka Gavija Sanija Ništar (Sania Nishtar).
Istraživanje jasno pokazuje moć vakcina kao isplativog odgovora na rastući rizik od epidemija s kojima se svet suočava, istakla je ona.
Studija je ispitala 210 epidemija pet zaraznih bolesti (kolera, ebola, male boginje, meningitis i žuta groznica) između 2000. i 2023. godine u 49 zemalja sa niskim prihodima.
Navodi se da je primena vakcina u tim uslovima smanjila broj infekcija i smrtnih slučajeva za gotovo 60 odsto za ovih pet bolesti.
A efekat je još bolji za neke bolesti: vakcinacija je broj smrtnih slučajeva tokom epidemija žute groznice smanjila za 99 odsto, a od ebole za 76 odsto.
Istovremeno, hitna vakcinacija je značajno smanjila rizik od širenja epidemija.
Studija takođe procenjuje da su napori vakcinacije tokom 210 epidemija sprečavanjem smrtnih slučajeva i invaliditeta generisali približno 27 milijardi evra ekonomske koristi.
Taj broj je verovatno potcenjen, ističe izveštaj, jer ne uzima u obzir troškove reagovanja na epidemije, niti društvene i makroekonomske uticaje poremećaja izazvanih velikim epidemijama.
Procenjuje se da je masovna epidemija ebole koja je pogodila Zapadnu Afriku 2014. godine, pre postojanja validiranih vakcina, a koja je potom dovela do pojave slučajeva širom sveta, koštala samo zemlje Zapadne Afrike više od 45 milijardi evra.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je u aprilu upozorila da se epidemije bolesti koje se mogu sprečiti vakcinom, poput malih boginja, meningitisa i žute groznice, povećavaju širom sveta zbog dezinformacija i smanjene međunarodne pomoći.
Gavi radi na obezbeđivanju novog finansiranja uprkos smanjenju međunarodne pomoći. SAD su juna saopštile da će prekinuti podršku toj grupi.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com