„Kada su Sten Li i Džek Kirbi 1961. godine započeli serijal Fantastične četvorke, postavili su standarde vizuelnih efekata“, kaže Bil Bes, dizajner produkcije. „Njihova Fantastična četvorka je savršen primer osavremenjivanja priča. Zbog toga sam želeo da iskoristim svu tehnologiju kojom raspolažemo i da učinimo priču što realističnijom.
Najveća konstrukcija za film bila je unutrašnjost Bakster zgrade, laboratorije Rida Ričarda i doma „Fantastičnih“. „Zgrada Bakster je zapravo sagrađena još 1928. godine na Menhetnu“, kaže Bes. „Rid Ričards ju je doveo do savršenstva i počeo da u njoj pravi svoju laboratoriju, kancelariju i deo za normalan život – tako da ćete, kada pogledate unutrašnjost i spoljašnjost zgrade, videti da je to mešavina starog i novog. Odali smo počast Džeku Kirbiju na snimanju jer je on tačno znao kako treba da izgleda to važno mesto u kome živi Fantastična četvorka.“
„Bio je veliki izazov osmisliti i sagraditi tu zgradu“, nastavlja Bes. „Postoji mnogo varijanti boja i teksture koje reflektuju svetle tonove filma. Zato smo ga nazvali dnevnim filmom, koji je kontrast mračnom filmu kakav je „X-Men“. Postoji i drugi razlog zbog kojeg se radnja filma odvija po danu – film je tako znatno bliži originalnom stripu.
Bes je bio odgovoran za održavanje vizuelne upečatljivosti na različitim lokacijama oko Vankuvera, gde je film sniman četiri meseca u jesen 2004. Dve najduže sekvence filma odvijaju se na Bruklinskom mostu i na stadijumu na kome su u toku uzbudljive trke motorima. „Koliko god smo svi mi želeli da scenu na Bruklinskom mostu snimimo zaista u Njujorku“, kaže Bes, „problem je bio u ceni. Zato smo sagradili drugi most na severu Vankuvera. Okružili smo ga plavim svetlima, nekim koja su bila fiksirana, drugim pokretljivim i nekim postavljenim 80 metara iznad scene“. „Bilo je vrlo bitno da most bude dobro osvetljen – tamo se ipak odvija ključna i kritična scena. Upravo na tom mostu Fantastična četvorka otkriva svoje moći prvi put“, kaže Bes.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com