Nova studija otkrila je da su promene biljnog sveta odigrale kljuฤnu ulogu u ubrzavanju velikih klimatskih promena tokom kasnog miocena, perioda koji je trajao od pre 11,6 do 5,3 miliona godina.
Studiju, nedavno objavljenu u ฤasopisu Nauฤna otkriฤa (Science Advances), vodili su istraลพivaฤi sa Instituta za atmosfersku fiziku (IAP) Kineske akademije nauka, prenosi Sinhua.
Kasni miocen predstavlja znaฤajan period u istoriji Zemlje, obeleลพen prelazom sa dugotrajnog toplog razdoblja srednjeg miocena ka hladnijim uslovima koji viลกe podseฤaju na danaลกnju klimu. Iako su prethodne studije ukazivale na opadanje nivoa ugljen-dioksida (COโ) i tektonske promene kao glavne pokretaฤe ovih promena, ti faktori sami po sebi nisu mogli u potpunosti da objasne globalni klimatski prelaz.
Nova studija istiฤe znaฤaj povratnih sprega vegetacije, ukazujuฤi na promene u biljnom pokrivaฤu koje utiฤu na klimu, intenziviranje hlaฤenja na velikim severnim geografskim ลกirinama i promenu obrazaca padavina na manjim ลกirinama.
Na severu su ranije verovatno postojale guste ลกume koje je pad temperature pretvorio u travnjake tokom kasnog miocena, ลกto je promena koja je dodatno ubrzala globalno zahlaฤenje.
Ova saznanja pokazuju da su promene u vegetaciji pojaฤale hlaฤenje tako ลกto su uticale na reflektivnost povrลกine Zemlje, kao i na vodenu paru, oblake i morski led. U nekim oblastima, efekti vegetacije bili su ฤak izraลพeniji od hlaฤenja izazvanog padom koncentracije COโ.
Kombinujuฤi geoloลกke podatke i klimatske modele, studija je razjasnila posebne uloge COโ, tektonskih promena i biljnog pokrivaฤa u oblikovanju klime tokom kasnog miocena.
„Ova studija nam pomaลพe da bolje razumemo mehanizme iza klimatskih promena u kasnom miocenu i naglaลกava koliko vegetacija moลพe da utiฤe na globalnu klimu, i u proลกlosti i u buduฤnosti“, rekao je profesor Dลพang Ran sa IAP-a.
Za razliku od danaลกnjeg brzog zagrevanja izazvanog porastom COโ, kasni miocen je bio obeleลพen hlaฤenjem i opadanjem nivoa COโ. Ova studija naglaลกava ฤesto zanemaren uticaj biljnog sveta na klimatski sistem i pruลพa dragocene uvide za istraลพivanje klimatskih promena, kako u proลกlosti tako i u buduฤnosti, dodao je Dลพang.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com