U trendu

Gojaznost u mladosti – rizik po zdravlje

Dva nova istraživanja pokazuju da mnogi gojazni tinejdžeri mogu imati povećane faktore rizika od srčanih bolesti kao što je visok krvni pritisak, iako naizgled deluju zdravo.
Osim toga, gojazni tinejdžeri mogu da imaju i fizička oštećenja na srcu kao što je podebljanje zidova srčanih mišića. Međutim, istraživači su otkrili da čak i tinejdžeri koji imaju normalnu telesnu težinu, mogu imati neki od faktora rizika od srčanih bolesti.
Rezultati ovih istraživanja prikazani su na Kongresu o srčanoj slabosti koji je održan u Beogradu krajem maja 2012. godine.
Tinejdžeri i rizici od bolesti srca
Istraživači su pregledali nalaze iz prethodnog istraživanja od skoro 3400 tinejdžera uzrasta od 12 do 19 godina. Primetili su da što je neko imao veći indeks telesne mase, i faktori rizika su mu bili uvećani, dakle, sa povećanjem broja tinedžera sa prekomernom težinom, raste i procenat adolescenata koji imaju barem jedan faktor rizika od kardiovaskularnih bolesti.
Među tim faktorima rizika jesu i visok krvni pritisak, visok holesterol i visok nivo šećera u krvi.
Istraživači su otkrili da je bar jedan faktor rizika od srčanih bolesti prisutan kod:

  • 60% gojaznih tinejdžera
  • 50% tinejdžera sa prekomernom težinom
  • 37% tinejdžera sa normalnom težinom

Istraživači nisu sigurni zašto su tinejdžeri sa normalnom težinom imali ove faktore rizika i kao moguće razloge navode lošu ishranu ili nedostatak fizičkih aktivnosti.
Tinejdžeri i promene na srcu
Drugo istraživanje bavilo se merenjem veličine srca i testiranjem njegove funkcije kod 97 zdravih tinejdžera, prosečne starosti oko 13 godina.
Otkriveno je da su gojazni tinejdžeri, iako nisu imali simptome bolesti srca, imali deblji zid leve komore srca. Sa podebljanjem ove komore srca, rastu i rizici od srčanih problema u kasnijem periodu života.
Pored toga, ustanovljeno je da gojazni tinejdžeri imaju smanjenu brzinu protoka krvi, u oba slučaja, kada srce kuca i kada se odmara između otkucaja.
Mišljenje stručnjaka
Redžinald Vašington, pedijatar sa Roki Mauntin bolnice za decu u Denveru i član Društva za borbu protiv gojaznosti pri Američkoj pedijatrijskoj akademiji, smatra da su rezultati ova dva istraživanja prilično jednostavni.
"Što ste teži, potrebno je da vaše srce radi napornije kako bi krv cirkulisala kroz telo, a ako imate povišen krvni pritisak, čak i blago povišen, onda vaše srce treba još napornije da radi", kaže Vašington.
Komentarišući drugo istraživanje, Vašington kaže da zbog toga što srčani mišić mora napornije da radi kod gojaznih osoba, kao i svaki drugi mišić postaje veći pri velikim naporima.
"Deblji zid srčanih komora može vas dovesti u opasnost od srčanih bolesti, a što više faktora rizika imate, vaše srce mora napornije da radi", kaže on.
Perspektiva
Vašington smatra da mnogi ljudi krive isključivo genetiku za svoje probleme sa telesnom težinom.
"Treba razmotriti mogućnost da cela vaša porodica ima prekomernu telesnu težinu zbog toga što njeni članovi vode isti način života", kaže on.
Roditelji bi trebalo da ohrabre svoje gojazne tinejdžere da naprave male promene, jer to daje bolje rezultate od naglih i velikih promena i mogu primeniti sledeće savete:

  • Ako vaš tinejdžer konsumira tri čaše soka dnevno, predložite da sok za početak smanji na dve čaše.
  • Umesto veće porcije brze hrane, naručite manju.
  • Prošetajte se posle večere sa celom porodicom.
  • Radite sve što možete kod kuće kako biste promovisali zdraviji način života i podstičite dete ga primenjuje i kada nije kod kuće.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.