U trendu

Imao je nesrećno detinjstvo, a sa Ritom je pronašao svoj mir

Bilo da igra vojnika u misiji, maloumnog dobricu ili advokata homoseksualca,  glumac Tom Henks (61) uvek publiku natera da iz bioskopa izađe u suzama. Osim po briljantnim ulogama, u javnosti je poznat i kao miran porodični čovek, verni muž i predani otac koji u retkim intervjuima rado ističe da je za njegov glumački uspeh jedino zaslužna njegova supruga Rita Vilson. Ove godine proslavili su 29 godina zajedničkog života bez ijednog skandala.

Razloge za uzoran brak i sam Henks pronašao je u detinjstvu koje je bilo sušta suprotnost porodičnom životu koji je izgradio sa Ritom. Rođen je 9. jula 1956. godine u gradiću Konkord u Kaliforniji kao Tom Džefri Henks. Roditelji su mu se razveli kad je imao jedva pet godina. Zato je sa sestrom Sandrom i bratom Rufusom odrastao uz oca kuvara Amosa Henksa, inače rođaka majke američkog predsednika Abrahama Linkolna. Najmlađi brat Džim ostao je uz majku Dženet, koja je bila bolničarka. Kad se otac ponovo oženio, Tom je dobio i petoro polubraće. Samo dve godine kasnije i taj brak se raspao,  pa je Tomov otac postao samohrani otac.

Da bi prehranio decu radio je od jutra do mraka, ostavljajući ih da se snalaze i brinu jedni za druge. A onda se ponovo oženio 1965. godine za Frensis Vong, koja je u porodicu dovela i svoje troje dece iz  prethodnog braka. Svi zajedno skrasili su se privremeno u kalifornijskom gradu Oklandu, gde je Tom završio osnovnu školu. Tokom tih prvih godina školovanja, zbog očevog posla porodica se toliko selila da je Tom prvih pet razreda pohađao u desetak različitih škola.

– Naviknuo sam se na stalne promene. Bio sam kao vojnik koji nema stalni dom. Srećom uvek sam imao oko sebe mnogo prijatelja jer sam stalno nešto izmišljao, zapravo sam se iz petnih žila trudio da se stalno nešto događa, samo da ne bih bio sam. Uvek sam se veselio promeni sredine jer sam znao da će se pre ili kasnije u novoj školi neko nasmejati nekoj mojoj šali. Tako sam probijao led i mamio nove prijatelje. Ponekad mi je za to trebalo dva dana, ali u većini slučajeva već bih prvi dan uspeo da pronađem put u društvo. Istrenirao sam se kako da uđem u novu sredinu i bilo mi je zanimljivo da posmatram vršnjake kako se nose sa svojim problemima. Zbog toga sam vrlo rano stekao socijalne veštine.

I dok je u školi neprestano bio okružen društvom i kod kuće je često bio okružen brojnim članovima porodice. Ali u tome nije toliko uživao. Neretko bi ih, na raznim proslavama i okupljanjima bilo i po tridesetak, ali njega to nije toliko zabavljalo.

– U početku je bilo doista zbunjujuće. Svako malo bi čuo od oca: ‘Ovo su tvoja nova braća i sestre. Da bar niko nije upotrebio tu reč ‘brat i sestra’. To bi mi bilo skroz OK. Da su mi recimo rekli: ‘Ovo su neka deca koja će neko vreme živeti s tobom.’ To bi bilo puno bolje. Ovako bih svaki put nakon godinu-dve pitao: ‘A šta se dogodilo s onim bratom i onom sestrom koje sam imao?’

Danas kaže da za nikoga od njih nema pojma gde su i šta rade, a teško da bi ikog od njih prepoznao čak i da mu pozvone na vrata. Tu i tamo čuje za one koji su došli u očev život sa njegovim poslednjim brakom.

U školi je odmah počeo da glumi u školskim predstavama. Godine 1974. upisao se na fakultet u Hejvardu, a nakon što je odgledao predstavu ‘The Iceman Kometh’ Judžina O’Nila, odmah se prebacio na pozorišni smer na Kalifornija Stejt Univerzitet u Sakramentu. Kako je jednom rekao – obožavao je da ide u školu jer ‘razredi glume su bili najbolje mesto za čoveka koji voli puno da viče, a u isto vreme je i plemenit’.

– Puno sam vremena proveo gledajući predstave. Nisam vodio devojke sa sobom. Sam bih otišao u pozorište, kupio ulaznicu, seo, pročitao program i potpuno se uživeo u predstavu. Puno sam vremena proveo gledajući dela Bertolta Brehta, Tenesija Vilijamsa, Henrika Ibsena i ostalih – ispričao je Henks.

Već tri godine kasnije učestvovao je na letnim predstavama Šekspirovog Festivala. I iduće tri godine proveo je leta glumeći u predstavama njihove produkcije, dok bi zimi radio pomoćne poslove u pozorišnoj skupini u Sakramentu. Sa 22 godine dobio je prvu nagradu u životu, za najboljeg glumca. Bila je to nagrada pozoripnih kritičara za ulogu Proteusa u predstavi ‘Dva gospodina iz Verone’.

Iste godine preselio se u Njujork. Poveo je sa sobom i četiri godine stariju devojku Suzan Dilingem, glumicu koja je sebi dala ime ime Samanta Luis. Bila je to njegova ljubav iz srednjoškolskih dana s kojom je 1977. godine dobio sina Kolina. Borba za preživljavanje mlade porodice trajala je nekoliko idućih godina. U Njujork su došli sa nešto ušteđevine koja im je bila dovoljna tek za plaćanje unajmljenog stana. Prvu manju ulogu dobio je u niskobudžetnom hororu ‘On zna da si sama’ a onda je zaigrao u glavnoj ulozi TV serije ‘Bosom Buddies’, u kojoj je manju ulogu igrala i Samanta, s kojom se venčao 1980. Serija se emitovala samo dve godine, ali  je Tomu omogućila nove poslove, ali kako će se kasnije pokazati, i novu ljubav.

U idućih nekoliko godina nastavio je s ulogama u mnogo popularnijim serijama, a njegova gluma u ‘Srećnim danima’ impresionirala je mladog Rona Hauarda. Godine 1983. dodelio mu je glavnu ulogu u svom filmu ‘Splash’, komičnoj fantaziji o tipu koji se zaljubljuje u sirenu. Film nije bio bog zna šta, ali je ta uloga bila Henksu odskočna daska za nekoliko novih angažmana. U to vreme već je postao dvostruki otac jer im se 1982. rodila i kćer Elizabet.

U idućih pet godina zaigrao je u šest filmova, ali privatni život počeo je da se raspadi. Prema neautorizovanoj biografiji Toma Henksa koju je napisao Dejvid Gardner, u sudskim spisima pronađeno je nekoliko detalja koji svedoče da se par žestoko svađao.

Nekako u to vreme Henks je dobio još jednu ulogu u filmu ‘Volunteers’ zbog koje se 1986. godine na setu ponovo susreo sa Ritom Vilson, glumicom koju je upoznao na snimajući ‘Bosom Buddies’. Njegova vršnjakinja, rodom iz Los Anđelesa osvojila ga je, kako će kasnije priznati, pet godina ranije, kad su se i upoznali. Ipak u to vreme on je bio tek venčani otac kojem je na putu bilo i drugo dete. Nije mu padalo na pamet da se razvodi i ponavlja greške svojih roditelja. Rita je nakon rada na seriji završila u naručju Tomovog kolege Pitera Skolarija.

Kako je kasnije priznao u jednom razgovoru – hemija između njega i Rite bila je prejaka: – Nisam ponosan što to moram da priznam, ali bila je to ipak ljubav na prvi pogled.

Na setu filma ‘Volunteers’ Rita i Henks više nisu imali sumnje o budućnosti. Tom je ubrzo nakon toga podneo zahtev za razvod. Brak između njega i Samante okončan je 1987. godine, a već godinu dana kasnije Rita i Tom su se venčali. U to vreme ni on ni ona nisu bili previše slavni, pa ni svadba nije previše zanimala medije. Jedino se zna da su se venčali u crkvi Svete Sofije u Los Anđelesu, a zbog ljubavi prema Riti Tom je sa katoličke prešao na pravoslavnu veru. U novoj porodici pronašao je sve ono što nije imao nikad pre.

– Iskreno, ovim sam venčanjem stekao pravu tradicionalnu porodicu u kojoj ljudi obožavaju da provode vreme jedni s drugima. Tokom svih ovih godina braka sa Ritom otkrio sam da ništa van braka ne može da nadomesti taj osećaj. Ne mogu ni da nabrojim sve prednosti koje nosi takav odnos. Kad si iz dana u dan do detalja uključen u život svojih bližnjih.

Po njegovom mišljenju upravo je stabilan brak bio polazna baza za njegovu kasniju karijeru. Nakon venčanja sa Ritom i povratka u Los Anđeles, Henks je iz godine u godinu dobijao sve veće i sve značajnije uloge. Zapravo je i njihov brak počeo prvim Henksovim uspehom u filmu simboličnog imena ‘Veliki’. Komedija o 35-godišnjaku zarobljenom u telu tinejdžera donela mu je te 1988. godine nagradu Saturn i Zlatni globus, a nominovan je i za Oskara.

Na ovu nagradu pričekaće još pet godina. Prvi put kip je odneo kući 1993. za ulogu homoseksualca obolelog od AIDS-a, u filmu ‘Philadelphia’. I za ovaj uspeh zahvalio se svojoj supruzi.

– Moja supruga mi je najvažnija osoba u životu. S njom mogu da razgovaram i kao s ljubavnicom i kao sa suprugom i kao s devojkom i kao sa sestrom, prijateljicom, majkom. Sve sam pronašao u toj osobi. Upravo zahvaljujući njoj mogao sam odlično da odigram ovu ulogu. Ono što oseća Beket prema svom bivšem ljubavniku je isti osećaj koji gajim prema Riti. Na toj bazi i na tim osećajima izgradio sam svoj lik u tom filmu – objasnio je Henks, koji je osim Oskara te godine za ovu ulogu nagrađen i Srebrnim medvedom, ali i dvostrukim Zlatnim globusom.

Osim za rolu u ‘Philadelphiji’, ovu nagradu dobio je i za romantičnu komediju ‘Romansa u Sijetlu’ u kojoj glumi sa Meg Rajan. Samo godinu dana kasnije briljirao je u ulozi života, igrajući mentalno zaostalog Foresta Gampa u istoimenom filmu. Držeći u rukama još jednog Oskara ponovno je izrekao hvalospev svojoj supruzi:

– Imam suprugu koja me svaki dan uči šta je ljubav – a ovu pomalo sladunjavu rečenicu objasnio je ovako: ‘Možda je moguće odglumiti takve osećaje, ali za mene je to jedina stvarnost. Ono što me razlikuje od drugih jeste da ja taj osećaj mogu da verbalizujem. Istina je da mnogi beže od, po njihovom mišljenju, ovakve patetike, ali ja ne. Uvek kad me pitaju mislim li ono što izgovorim o svojoj supruzi i braku, odgovaram da su moji govori vrlo lična razmišljanja koja u tom trenutku isporučujem milionima ljudi. Da nisam i sam iskusio takvu ljubav, nikad ne bih mogao tako verno da odigram Foresta i sve ono što se događa u njegovoj glavi jer je zaljubljen u Dženi’.

I dok o braku i supruzi spremno govori pred milionskim auditorijem, Henks svoj privatni život već godinama uspešno čuva od očiju javnosti. Svestan je da mnogi holivudski parovi žude za slavom izlažući svoj privatni život očima javnosti.

– Ritu i mene to ne zanima. Nikad ni jedan novinar, ni fotograf nikad nisu bili u mom domu, a tako će i ostati. Ni Rita ni ja nismo glamurozni par koje proganjaju paparaci i zbog toga smo srećni.

U braku sa Ritom Henks je dobio još dvoje dece. Sin Čester rodio im se 1990. godine, a Truman pet godina kasnije. Iako su se razveli u svađi, Tom i prva supruga Samanta izgladili su odnose zbog njene teške bolesti. Kad je 2002. godine umrla od raka kostiju, Tom je u porodicu doveo i svoje dvoje dece iz prvog braka, a Rita im je postala maćeha.

A za uspeh braka, kako je rekao Henks, presudan je bio splet okolnosti. Priznao je da možda ni brak sa Ritom ne bi opstao da se nisu sreli kao zreli ljudi.

– To je pitanje tajminga, zrelosti, želje za jakim vezivanjem. Kad sam oženio Ritu pomislio sam: ‘O! Ovo će izgleda biti velika promena u mom životu. Verujem da nas je sudbina donela jedno drugom, ali naša veza nije čarobna poput onih na filmu. U stvarnom životu, naša je veza čvrsta i stabilna i što je najvažnije, ona je stvarna. Ne kažem da je brak ponekad jednostavan. Ali važno je da smo oboje uvek sigurni da ćemo ostati zajedno bez obzira na probleme’.

Danas je Henks jedan od najuspešnijih glumaca, čijih je čak sedam filmova imalo zaradu veću od sto miliona dolara. O finansijama već odavno ne brine, kao što je to bilo tokom njegovog detinjstva i mladosti. Ali prema novcu je zadržao vrlo racionalan stav:

– Komfor koji pruža bogatstvo je vrlo relativan. Već odavno ne brinem zbog nemaštine. Ali iz dana u dan sve više sam zabrinut kako malo brinem o novcu. Nikad nisam zaboravio kako smo Rita i ja živeli u detinjstvu. Izazov nam je da našoj deci, koja imaju sve, pokušamo da objasnimo da je mnogo važnije u životu imati cilj i strast i želju da se on dosegne. Bilo bi strašno da ih vaspitamo bez ikakvih želja za napretkom. Ako smo nekada provodili besane noći zbog nemaštine, danas s vremena na vreme ne spavamo zbog brige o njihovoj budućnosti, zaključio je Henks, a prenosi 24sata.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.