U trendu

Iznajmljivanje stanovništva u biotehnološke svrhe

Postoji mnogo čudnih načina da se zarade pare. Neki ljudi to rade tako što se dobrovoljno prijavljuju za učestvovanje u naučnim eksperimentima, odnosno postaju plaćeni „zamorci“. Ali, novembra 2000. godine, po prvi put čitavo jedno ostrvo sa svojih 108.000 stanovnika zarađuje na taj način. Doduše, neće baš svi učestvovati u projektu, niti će na njima biti testirani novi lekovi, ali će se vršiti naučno istraživanje i sve će biti uredno plaćeno.

Pomenuto ostrvo se nalazi u Južnom Pacifiku, zove se Tonga, a njegovi stanovnici će, u zamenu za pare, davati – krv. Nemojte se plašiti, u pitanju nije nikakva mračna vampirska zavera, već projekat australijske biotehnološke kompanije Autogen, koja istražuje nasledne bolesti i pokušava da utvrdi koji su geni za to odgovorni.

Ostrvljani sa Tonge su u tom smislu bili idealni, jer žive potpuno izolovano, nisu se mešali sa drugim rasama i nacijama, većinom su u pitanju starosedeoci čije se porodično stablo lako može definisati i pratiti generacijama unazad. Na taj način, naučnicima je znatno olakšan posao oko utvrđivanja činjenica o tome koji su geni povezani sa naslednim bolestima i kako se oni u zajednici „šire“ tokom vremena.

Istraživanja će se, između ostalog, odnositi na gojaznost i šećernu bolest, neke od najčešćih naslednih poremećaja. Naravno, cilj je razumeti mehanizme nasleđivanja i pronaći efikasnije načine lečenja. Da bi mogla slobodno da uzima uzorke krvi od starosedelaca, australijska kompanija je napravila ugovor sa vlastima na ostrvu kojima će plaćati za učestvovanje u istraživanju. Takođe, u ugovoru je i klauzula po kojoj je kompanija dužna da ostrvljanima plati i deo prihoda od potencijalnih novih lekova koji bi mogli da budu proizvedeni kao rezultat ispitivanja na Tongi.

I ranije se dešavalo da neka kompanija dođe na sličnu ideju, ali nikada stanovništvo ili jedna zajednica nisu direktno učestvovali u istraživanju. Pre par godina, jedna je kompanija na Islandu kupila pravo na proučavanje tamošnjih starosedelaca i zatvorenih zajednica, ali njima nisu uzimani uzorci krvi i DNA, već su samo proučavani zdravstveni kartoni.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.