Kineski naučnici otkrili retki pulsar u pomračenju

Tim kineskih naučnika otkrio je izuzetno redak pulsar koji svakih nekoliko sati biva delimično zaklonjen svojom zvezdom saputnicom – poput igre skrivača u kosmosu.

Otkriće, objavljeno u najnovijem izdanju časopisa Nauka (Science), moglo bi pomoći u rešavanju dugogodišnjih misterija o tome kako zvezde evoluiraju u parovima, piše Sinhua.

Do otkrića je došlo zahvaljujući kineskom Sfernom radio-teleskopu sa otvorom od pet stotina metara (FAST), koji se nalazi u jugozapadnoj provinciji Gujdžou i predstavlja najveći i najosetljiviji radio-teleskop sa jednom posudom na svetu.

Pod vođstvom Han Đinlina, istraživača iz Nacionalne astronomske opservatorije Kine, tim je otkrio brzo rotirajući milisekundni pulsar koji tesno kruži oko tajanstvene zvezde saputnice. Dve zvezde obiđu jedna oko druge svakih 3,6 sati, a tokom otprilike jedne šestine tog vremena, radio-signali pulsara bivaju blokirani.

Većina zvezda na Mlečnom putu postoji u parovima, ali naučnici još ne razumeju u potpunosti kako ti binarni sistemi evoluiraju. Prema važećim teorijama o evoluciji zvezda, kada dve zvezde kruže jedna oko druge, masivnija se razvija brže i na kraju se urušava, pretvara u kompaktnu neutronsku zvezdu velike gustine ili crnu rupu. Manja zvezda nastavlja da evoluira, ali se širi usled gubitka materije koju preuzima njen kompaktni saputnik velike gsutine. U nekoj fazi, gusta zvezda se nađe unutar spoljašnjih slojeva manje zvezde.

Te dve zvezde tada dele zajednički omotač od vodonika. Tokom oko 1.000 godina, neutronska zvezda izbacuje taj omotač, ostavljajući iza sebe vruću zvezdu koja sagoreva helijum i kruži oko guste neutronske zvezde.

Prema navodima naučnika, novootkriveni sistem, nazvan PSR J1928+1815, redak je primer onoga što se dešava nakon te dramatične faze. Pulsar ima period rotacije od 10,55 milisekundi. Mora da je prikupio značajnu količinu materijala sa svoje saputnice i tako ubrzao rotaciju. Njegova saputnica je najverovatnije helijumsko jezgro manje zvezde čiji su spoljašnji slojevi izbačeni. Tim procenjuje da na čitavom Mlečnom putu postoji samo nekoliko desetina takvih sistema.

„Ovo otkriće je ključni dokaz za teorije o evoluciji binarnih zvezda koje se razmatraju decenijama, uključujući načine na koje zvezde razmenjuju masu, kako se njihove orbite sužavaju, kako se neutronska zvezda ubrzava akretiranjem materije, i kako se zajednički vodonični omotač izbacuje“, rekao je Han.

Pored toga, sistem bi mogao pomoći naučnicima da proučavaju kako neutronska zvezda prikuplja materiju sa saputnice, a potom se hladi. Takav binarni sistem će evoluirati u par kompaktnih zvezda koje će se na kraju spojiti i postati budući izvor gravitacionih talasa (GW), dodao je.

Prema rečima jednog od recenzenata rada, Skota Rensoma, eksperta za binarne pulsare iz Nacionalne radio-astronomske opservatorije SAD, rad opisuje otkriće novog zanimljivog binarnog pulsara koji je za sada jedinstvenog tipa. I sam sistem i objavljeni članak otvaraju više pravaca za buduća istraživanja, u različitim oblastima kao što su sinteza populacije, predikcije izvora gravitacionih talasa, proračuni binarne i zvezdane evolucije, duboka optička/IC (infracrvena) posmatranja, dugoročna merenja vremena i drugo.

Zahvaljujući neuporedivoj osetljivosti teleskopa FAST, astronomi se nadaju da će otkriti još ovakvih kosmičkih retkosti, čime bi se dodatno rasvetlile tajne svemira.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com