Kineski naučnici predstavili skup podataka o efikasnosti korišćenja vode na obradivim površinama u svetu

Kineski naučnici su objavili dugoročni, visoko rezolutni skup podataka koji prati globalnu efikasnost korišćenja vode na obradivim površinama u periodu od 2001. do 2020. godine.

Skup podataka, objavljen u časopisu Naučni podaci (Scientific Data), sadrži godišnje procene efikasnosti korišćenja vode na obradivim zemljištima širom sveta, u prostornoj rezoluciji od jednog kilometra. Kako prenosi Sinhua, očekuje se da će predstavljati dragoceni alat za unapređenje održivog upravljanja vodnim resursima u poljoprivredi.

Efikasnost korišćenja vode meri količinu biomase ili ekonomsku vrednost proizvedenu po jedinici utrošene vode. Ona odražava i biološke i ekonomske koristi, uspostavljajući ravnotežu između unosa i izlaza. Kao ključni pokazatelj odnosa između proizvodnje hrane i potrošnje vode, efikasnost korišćenja vode ima važnu ulogu u usmeravanju održive upotrebe regionalnih poljoprivrednih vodnih resursa, navodi se u studiji.

Skup podataka razvila je istraživačka grupa sa Instituta za istraživanje svemirskih informacija pri Kineskoj akademiji nauka. Oni su stvorili integrisani model koji kombinuje poboljšani model efikasnosti korišćenja svetlosti (za procenu bruto i neto primarne proizvodnje) sa modelom ETMonitor (za procenu evapotranspiracije i potrošnje vode). Kako bi poboljšali tačnost procena efikasnosti korišćenja vode, parametri modela su optimizovani za svaku klimatsku zonu.

Poljoprivreda čini više od 90 odsto svetske potrošnje slatke vode,“ rekao je Điang Min, prvi autor studije.

„S obzirom na sve veće zabrinutosti zbog globalne nestašice vode i bezbednosti hrane, precizno procenjivanje efikasnosti korišćenja vode na obradivim površinama važnije je nego ikada“, dodao je Điang.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com