Internet prevaranti ne miruju, a najnovija meta su korisnici MTS-a. U poslednjih nekoliko nedelja, mnogi su primili SMS poruku koja izgleda kao da dolazi od zvaničnog MTS servisa. U poruci piše da korisniku uskoro ističe 3.088 (ili neki sličan broj) poena i da ih može iskoristiti za nagrade putem linka koji vodi na navodno zvaničnu stranicu. Ali evo u čemu je caka — taj link je mamac.
Kao da ste im rekli: slobodno me pokradite
Poruka izgleda uverljivo. Ima formalni ton, koristi poznatu terminologiju i čak dolazi sa broja koji izgleda kao da pripada MTS-u. Ali čim kliknete na link, otvara se lažna stranica koja traži vaše lične podatke — broj telefona, adresu, pa čak i podatke sa bankovne kartice. Neki korisnici su rekli da su poruku odmah ignorisali jer im je delovala sumnjivo, dok su drugi, poput jedne starije gospođe, pomislili da je u pitanju nagradna igra i zamalo upali u zamku.
Kako funkcioniše prevara?
Prevaranti koriste tehniku poznatu kao „smišing“ — fišing putem SMS poruka. Cilj je da vas navuku da kliknete na link i ostavite podatke koje mogu zloupotrebiti. Stranice koje se otvaraju izgledaju gotovo identično kao prave MTS stranice, što dodatno zbunjuje korisnike. Nakon unosa podataka, prevaranti mogu da isprazne vaš račun, a vi ostajete bez dinara i sa gomilom problema.
Šta da radite ako ste dobili poruku?
Prvo i najvažnije — ne klikćite na link. Ako ste već kliknuli, ne unosite nikakve podatke. U slučaju da ste ih uneli, odmah kontaktirajte svoju banku i prijavite slučaj policiji. Takođe, preporučuje se da proverite telefon za sumnjive aplikacije i, ako je potrebno, vratite uređaj na fabrička podešavanja. MTS je tek nedavno poslao upozorenje korisnicima da ignorišu ovakve poruke, ali šteta je već učinjena kod mnogih.
Kako da se zaštitite ubuduće?
Budite skeptični prema porukama koje traže hitnu akciju. Prava kompanija nikada neće tražiti da unesete osetljive podatke putem SMS-a. Ako niste sigurni, pozovite korisnički servis i proverite. Takođe, redovno ažurirajte softver na telefonu i koristite antivirus aplikacije koje mogu da detektuju zlonamerni softver.
Na kraju, zapamtite — ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, verovatno i nije istinito. Bolje je ignorisati poruku nego rizikovati da vas neko opljačka dok mislite da ste osvojili nagradu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com