U trendu

Prošiš’o kroz šolju

Žanr: animirani, porodični
Trajanje: 90 min.
Premisa: Neko će da potone!

Glavne uloge: Kate Winslet, Hugh Jackman, Jean Reno, Andy Serkis, Ian McKellen, Bill Nighy
Scenario: Sam Fell, Peter Lord
Režija: David Bowers, Sam Fell

SINOPSIS

Rodi pripada miševima iz „visokog društva“. Kao voljeni ljubimac, on živi u otmenom londonskom stanu. Kako bi se oslobodio „provalnika“, miša Sida, koji je pokušao da se umuva u njegov dom kroz WC šolju, Rodi nesrećnim slučajem upada u nju i sam biva odliven do kanalizacije grada Pacopolisa. Tamo upoznaje nove „komšije“, počinje da uči nova životna pravila kako bi opstao i shvata da povratak u topli udobni dom neće biti baš jednostavan.

O FILMU

Nakon velikog uspeha filma „Chicken Run“, koji je i kritika visoko ocenila, i dobitnika nagrade Oskar, filma „Volas i Gromit – Prokletstvo Zekodlaka“, Drimvorks Animejšn i Ardman Fičers ujedinili su se po treći put stvarajući film „Prošiš“o kroz šolju“. Prema rečima režisera Dejvida Bouversa, film predstavlja spoj onog najboljeg što dva studija mogu da ponude. „Imamo Ardmanov šarm i osećajnost i svu maštu i tehničke mogućnosti Drimvorksa. Mislim da ovaj film ne bi mogao da nastane bez ma kog od ta dva studija.“

Dok je film bio u prvim fazama razvoja, producenti su shvatili da njihov treći zajednički poduhvat mora u potpunosti da bude kopjuterski animiran, i to iz nekoliko razloga. Stop-animacijom je jako teško dočarati vodu, a setovi bi morali da budu veoma veliki s obzirom na veličinu Rodija, Rite i ostalih likova.

Režiser Sem Fel kaže da je Ardman već neko vreme pokušavao da snimi kompjuterski generisan animirani film, a „Prošiš“o kroz šolju“ izgledao je kao pravi projekat koji je trebalo da napravi odskok. Želeli smo da stvorimo čitav grad, čitav svet, i da ga naselimo hiljadama malih pacova koji šetaju duž kanala umesto ulicama – kaže Fel. „Sa vodom, gužvom, velikim razmerama, mnogo setova – izgledalo je kao da CGI (kompjuterski generisane slike) stvarno može da nam to sve omogući.“ Bauvers se slaže: „Stan Kensington, gde film počinje, morao je da bude u punoj veličini. U studiju ne bi bilo mesta da se to uradi. I ne bi bilo dovoljno plastelina ni gline na ovom svetu da to uradimo.“

Kao dodatak izazovima koje je postavljala razmera, efekti sa vodom – kritične komponente u priči uglavnom su smeštene u svet slivnika – donela su još tri zadatka za CGI. Od Rodijevog prošišavanja u vrtlog toaleta, pa sve do frenetične trke čamcima koja vodi do vrhunca u filmu, voda je trebalo da bude raznovrsna, baš kao i likovi. Producent Piter Lord objašanjava: „Voda je praktično lik sam za sebe u filmu, i nju je najteže odraditi u stop animaciji. Kada radimo vodu, reč je obično o pravljenju sitnih talasa, ili animiranju curenja glicerina preko mokrih karaktera. Da bismo imali čamac koji juri naokolo velikom brzinom jureći zlikovce na ljuskama od jajeta, bilo bi nemoguće na ovaj način.“

I dok je film smešten najpre u maštoviti podzemni grad, lekcije iz pravog života su nepogrešive. Sjedinjeni u naporima – prvo da pobegnu Žapcu, onda da spreče zločesti plan – Rodi i Rita su naučili kako da se oslone jedno na drugo. Više no išta, Rita želi da pomogne porodici – kaže producent Sesil Krejmer. „Ali ona mora da nauči da ne može to da učini sama. Kada se otvori i prihvati Rodijevu pomoć, sve postaje moguće. A Rodijevo putešestvije je univerzalno. Možete da imate sve igračke na ovom svetu, ali one ništa ne vrede ako nemate s kim da ih podelite. Na kraju, svakome od nas potrebni su prijatelji i porodice, čak i vlasništvo nad najfinijim predmetima bledi u poređenju sa našim odnosom prema drugim ljudima.“

Likovi, setovi i pozadine u Ardmanovim filmovima imaju nešto osobeno, i taj stil su producenti želeli da očuvaju i u filmu „Prošiš“o kroz šolju“. Kako je stop-animacija deo te osobenosti, prenošenje Armanove atmosfere u kompjuterski generisan svet zahtevalo je specijalan dizajn likova, veliku posvećenost detaljima i malo samokontrole. Producenti su znali da žele pažljivu Ardmanovu 3D karakterizaciju, ali su bili rešeni da izbegnu direktno precrtavanje glinenih figura u kompjuterske modele. Kombinovanjem prednosti kompjuterske animacije sa kvalitetom „obične“ stop-animacije, stvoreno je nešto novo – evolucija Ardmanovog stila.

O REŽISERU

Dejvid Bouvers (reditelj)
Bouversu je ovo debitantski film u ulozi reditelja. Sarađivao je kao scenarista i animator na filmovima: Shark Tale (2004), The Road to El Dorado (2000), The Prince of Egypt (1998), We“re Back! A Dinosaur“s Story (1993), Who Framed Roger Rabbit (1988), Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit (2005), Chicken Run (2000).

Sem Fel (reditelj)
Filmografija: Flushed Away (2006), Chump (2002), Pop (1996).

O GLUMCIMA

Kejt Vinslet (glas Rite)
Prvi put se pojavila sa 17 godina u filmu „Nebeska stvorenja“ („Heavenly Creatures“; 1994). Ostali filmovi u kojima je glumila: „Razum i osećajnost“, „Jude“, „Hamlet“, „Titanik“, „Zaljubljeni Šekspir“, „Hideous Kinkly“, „Holy Smoke“ i „Pero“ („Quills“), „Život Dejvida Gejla“ („The Life of David Gale“), „Večni sjaj besprekornog uma“ („Eternal Sunshine of the Spotless Mind“), „Iris“, „Enigma“, „U potrazi za Nedođijom“ („Finding Neverland“). Gledamo je u filmovima „Odmor“ i „Igralište“.

Hju Džekmen (glas Rodija)
Nedavno smo ga gledali kao Logana/Volverina u filmu „Iks-Men: Poslednje uporište“, trećem delu ovog serijala. U Americi je prvi put glumio u filmu „X-Men“, a nakon toga u filmovima kao što su „Neko kao ti“, „Šifra: Sabljarka“ i „Kejt i Leopold“. Džekmen se takođe pojavio u drugom delu serijala „X-Men – X-2“. Posle toga, glumio je u blokbasteru „Van Helsing“, kao i u filmu „Prestiž“.

Oficijelni sajt:

  • Flushed Away (2006)

    Premijera: 5. januar 2007. godine u Centru „Sava“

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.