U trendu

Alanis Moriset ustala protiv major kompanija

Govoreći na Plug.In konferenciji nedavno održanoj u Njujorku, Alanis Moriset (Alanis Morissette) se, sa negativnim stavom, osvrnula na opadanje korišćenja Interneta kao distributivnog kanala za neotkrivene ili nekomercijalne talente i pozvala je umetnike i izvođače da se zajednički založe za zakonodavstvo koje bi njihovu muziku učinilo dostupnom što široj publici. Ona je izložila kritici trenutno stanje u diskografskoj industriji, usmereno na bespogovorno i rutinsko praćenje tržišnih trendova, bez ikakvog prava umetnikâ na eksperiment ili iskakanje iz opšte kolotečine, a što je sve, u krajnjoj liniji, sračunato na ostvarivanje što većeg i sigurnijeg profita za što manje vremena.

Sadašnji major label sistem, po Morisetovoj, “ne funkcioniše”, jer su diskgrafske kuće u posedu velikih konglomerata koji su usredsređeni isključivo na finansijske rezultate. “Premda su osnov i potpora muzičke industrije umetnici, odnosno izvođači, pažnja onih koji rade u industriji je mnogo više usmerena na zastupanje interesa nekih drugih pojedinaca, koji možda nemaju tako čiste namere, ali zato imaju sasvim konkretne materijalne interese”, rekla je Alanis, dodajući da je manje od jedne trećine od 1% svih muzičkih izdanja u stanju da se proda u dovoljno primeraka da bi to bio realan izvor honorara za izvođača: “Današnja profesionalna klima je takva da izvođač, ako ne proda određeni broj kopija već sa prvim albumom, treba da bude srećan što uopšte ima podršku diskografske kompanije, jer su one, po pravilu, usredsređene samo na brze finansijske rezultate”.

Sa druge strane, ogromna većina umetnika uopšte ni ne uspe da dođe do distribucije preko major-â. “Komercijalna, nekomercijalna, pa čak i uvredljiva umetnost, zaslužuje da ima svoje mesto u javnosti”, kaže Moriset, dodajući: “Mnogi od najpopularnijih umetnika iz poslednjih trideset godina bi, da je u tom periodu vladalo stanje kakvo danas vlada u diskografskoj industriji, jednostavno, bili odbačeni kao neperspektivni. Muzičarima se danas čak ni ne pruža prilika da prođu kroz normalan proces uspona i padova, tako uobičajen i potreban za lični, umetnički i profesionalni razvoj”.

Po njenom mišljenju, Internet je, u jednom trenutku, predstavljao veliku mogućnost i potencijalnu prekretnicu u načinu razmišljanja i modelu funkcionisanja cele industrije. Kompanije poput MP3.com ili Napster-a su, po njoj, “ponudile neposredniju vezu između umetnika i publike i bile neka vrsta foruma preko kojeg su i manje etablirani umetnici mogli da dođu u kontakt sa onima koje bi interesovalo njihovo stvaralaštvo. Sada”, nastavlja Alanis, “te iste kompanije su ili pod tužbama zbog kršenja autorskih prava, ili javno diskreditovane ili nadograđene i izmenjene na takav način da spomenute mogućnosti više ne postoje”.

Aludirajući na vezu Napster-a sa Bertelsmann-om i na preuzimanje e-kompanija MP3.com i Emusic od strane Vivendi Universal, Morisetova je još rekla da je Internet postao “usko grlo kreativnosti”, jer medijski konglomerati neprestano pokušavaju da primene tradicionalne, isključivo profitno orijentisane poslovne modele na novi medijum.

Stoga, prema njenim rečima, Plug.In konferencija može biti od pomoći u nastojanjima da se Internet sačuva kao svojevrstan forum u kojem bi mogla da cveta i nekomercijalna umetnost: “Verujem da smo dostigli trenutak u kojem postaje neophodno da pravna rešenja priznaju i zaštite prava nas kao umetnika”, kaže ona, tražeći zakonodavstvo koje će “podsticati takmičarski duh i štititi slobodan protok podataka, odnosno zakone koji će podržati i razviti nove oblike razašiljanja i službi pretplate, učinivši tako muziku dostupnu najvećem mogućem broju ljudi”.

Naravno, Alanis je pozvala i umetnike da i sami ulože trud ka postizanju ovakvih ciljeva: “Pozivam sve umetnike da se obrazuju, što bi bilo sredstvo kojim bismo svim zainteresovanim stranama pokazali našu spremnost da budemo deo ovog procesa”, rekla je, dodajući da bi umetnici i njihovi obožavaoci trebalo da stanu iza poslovnih sistema i političkih kandidata koji program i platformu za podršku umetnosti.

Alanis Moriset je govorila na šestoj godišnjoj Plug.In konferenciji digitalne muzičke industrije, čiji su organizatori Jupiter Media Metrix i magazin Billboard.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.