U trendu

Born, Džejson Born

Novi heroj rođen je neočekivano, kada se 2002. godine pojavio film „Bornov identitet“ – adaptacija bestselera Roberta Ladlama koja u središtu radnje ima obučenog atentatora koji pokušava da povrati svoje pamćenje dok izbegava senke prošlosti. Napeti i sofisticirani špijunski triler sa Metom Dejmonom u netipičnoj ulozi Džejsona Borna postao je najgledaniji film kompanije „Univerzal“ u 2003. godini.

Met Dejmon se vraća kao Džejson Born u „Bornovoj nadmoći“, koja ponovo prikazuje novi svet atentatora koga i dalje proganjaju bolne slike iz njegovog prošlog života. U „Bornovoj nadmoći“ nastavlja se priča puna pitanja na koje nije odgovoreno u međunarodnom hitu „Bornov identitet“. Zadaci su vodili Borna u Pariz, Cirih i Italiju, ali čak i kad su posećivali te lokacije idealne za film, autori su bili skloni da prikažu manje „reprezentativne“ delove nekih od najpoznatijih svetskih gradova. Trudili su se da se klone očiglednih obeležja i klišea i da daju isti čvrsti realizam novim lokacijama koje su koristili u „Bornovoj nadmoći“.

Berlin je trebalo da bude mesto radnje najvećeg dela „Bornove nadmoći“, služeći i za snimanje scena koje se odigravaju u Moskvi. Moskva i Berlin su pružili različite vizuelne palete za nastavak. Od pada Berlinskog zida 1989. godine i ponovnog ujedinjenja Nemačke, Berlin je ponovo postao živi evropski centar. Sa svojom mešavinom novog i starog, istoka i zapada pokazao se kao idealna lokacija za „Bornovu nadmoć“. Snimajući lokacije po obrnutom hronološkom redu u odnosu na priču, ekipa je krenula iz Moskve u Berlin i na kraju je stigla na Gou u Indiji da bi snimila početne scene.

Stvaraoci se nisu uzdržavali da u nastavak unesu istu vrtoglavu akciju koja je načinila hit od prvog „Borna“. Koordinator kaskadera i drugi pomoćnik reditelja Den Bredli pozvan je da, između ostalog, kontroliše sekvencu interkontinentalne jurnjave i duela Borna i Kirila. Pored Bredlijevog detaljnog nadgledanja, jedan od ključnih elemenata unošenja takve realnosti u rad kaskadera u „Bornu“ bila je i upotreba „gou mobajla“ (go mobile), brzinske pokretne platforme za kameru sa niskim centrom gravitacije i izmenjenom šasijom, koju je napravila kompanija „Go stunts“. Platforma gou mobajla može se primeniti na svim vrstama vozila i omogućava snimanje vozila u pokretu na realnoj visini, za razliku od stare metode u kojoj su male brzine i podignuta perspektiva stvarale probleme u montaži sa snimcima prave brze vožnje kaskadera.

Gou mobajlom upravlja vozač iz pokretne kabine, što omogućava postavljanje neograničenog broja kamera oko vozila i snimanje „vozača“ (glumca) iz bezbroj uglova. Na taj način dobijaju se snimci vrlo realističnih fizičkih sila koje utiču na glumca u vozilu koje ide velikom brzinom, sa naglim skretanjima, velikim ubrzanjem i iznenadnim zaustavljanjima – izgleda kao da lik vozi kola besomučno brzo i neoprezno, ali njima zapravo upravlja stručni vozač sa strane.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.