U svom eseju „O knjizi pod naslovom Lolita“ Vladimir Nabokov dao je čuveni iskaz o poreklu inspiracije za svoj roman, koju je osetio nakon što je pročitao tekst o majmunu koji je posle više meseci treninga „nacrtao prvi crtež u istoriji čiji je autor bila životinja“. Crtež je prikazivao rešetke njegovog kaveza. Dok duhovno ropstvo može biti idealna metafora za vrstu opsesivne žudnje koju opisuje „Woodsman“, jedan od glavnih zadataka koji je Nikol Kasel morala da obavi u predočavanju materijala na velikom ekranu bilo je oslobađanje statičnog okvira pozorišne scene i pronalaženje načina da se vizuelno predoči nešto što pre svega spada u unutrašnjost.
„Komad je bio vrlo minimalističan, Volter je neprestano bio na sceni, dok su drugi likovi dolazili i odlazili“, priča Nikol Kasel. Odlučila se da prikaže Voltera na radnom mestu i da više scena smesti u pilanu. Ubačen je i lik Meri Kej, koga u drami nema, što je bilo presudno za podradnju – Volterovo saopštenje na poslu. Volter je neverbalni lik, a Kaselova i Bejkon nemilosrdno su izbacivali suvišne dijaloge na probama.
„Na mene su jako uticali filmovi sedamdesetih godina“, priča Nikol Kasel, ukazujući na vrhunce američkog filma sedamdesetih, poput „Pet lakih komada“ (1970) i „Leta iznad kukavičjeg gnezda“ (1975). „Kad sam se prihvatila ove teme, odlučila sam kako njome ne želim da se bavim“, kaže reditelj i priča o vremenu kada je pripremala produkciju filma – provela ga je u opsežnom istraživanju, što je uključivalo i razgovore sa žrtvama i njihovim porodicama, kao i psihijatrima koji rade sa seksualnim delinkventima (pozvali su je da učestvuje na više sastanaka grupnih terapija, što smatra iskustvom od neprocenjive vrednosti).
„Događaji u filmu su izmišljeni, ali trudite se da upijete sve te ljude koji stvarno postoje i njihove priče kako biste ih predstavili tačno i s poštovanjem.“ Tokom istraživanja, Kaselova je saznala statističke podatke: procenjuje se da je svaki četvrti Amerikanac seksualno zlostavljan u detinjstvu, a ciklus zlostavljanja često nastavljaju njegove žrtve.
„Nadam se da će film „Woodsman“ da isprovocira raspravu o temi koja se obično smatra tabuom“, kaže producent Danijels. „Što se mene tiče, otkako sam radio na ovom filmu, blizak rođak mi se poverio da je u detinjstvu bio zlostavljan, a da ja za to nisam znao. Zbog teme su nas zasuli elektronskom poštom i pre nego što je film uopšte doživeo premijeru. Zato se nadam da će film izazvati određenu raspravu.“
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com