U trendu

Kad ljudi „ujedaju“ (2)

Ishranom se simptomi mogu ublažiti, mada ne i eliminisati. Preporučljivo je izbegavati kofein i alkohol (utiču na nivo serotina); ukoliko u tim danima imate povećan apetit, dobra je ideja da jedete češće, ali male obroke, i što više povrća, naročito peršuna, zelene salate, celera, jagoda i lubenica (oni su prirodni diuretici). Potrebne su i povećane doze magnezijuma (žitarice, riba, piletina), cinka (tunjevina, suncokret, pečurke), vitamina C (južno voće, paprike, kivi, banane) i vitamina E (šargarepa, sir i pirinač).

U slučaju depresije, mogu da pomognu blagi medikamenti (naravno, tek nakon konsultacije sa lekarom). Blaga fizička aktivnost takođe pomaže. Ono što u velikoj meri može da pomogne jeste to da žena racionalno sagleda situaciju; da, ukoliko previše burno reaguje na svaku sitnicu, bude svesna da je to zbog PMS-a. Jednom kad shvati da je urok bure zapravo u njoj samoj (a ne u okolini) i posledica PMS-a, može mirne savesti da se isplače ili izjada bliskoj osobi (drugim rečima, da izbaci loša osećanja iz sebe i da zna da neko shvata njeno stanje i da je razume), te da bude svesna da će se za koji dan vratiti u normalu. Trebalo bi i da njena okolina (prijatelji, kolege, porodica) budu svesni da su, recimo, njeni izlivi besa ili plačljivost samo posledica PMS-a, da niko od njih tu ništa nije skrivio i da je najjednostavnije sačekati da PMS prođe i ne nervirati se zbog toga.

Prilikom izraženog PMS-a ne bi trebalo samoinicijativno uzimati progesteron, jako povećavati doze vitamina B6, a valjalo bi izbegavati i hormonske kontraceptivne pilule – sve to može da pogorša simptome. Koliko god je moguće, trebalo bi izbegavati i stresne situacije (znamo, znamo, to često baš i nije izvodljivo). U praksi se pokazalo da akupunktura (stručno izvedena, naravno) i homeopatija mogu prilično da ublaže simptome PMS-a ili da ih, u nekim slučajevima, čak i eliminišu.

Sve više se čini da i muškarci imaju svoj PMS; u njihovom slučaju, naziva se IMS (Irritable Male Syndrome), to jest, sindrom razdražljivog muškarca. Simptomi su slični kao kod žena: razdražljivost, agresivnost, sklonost ka izlivima besa, plaču ili depresiji. Uzrok su promene u nivou muškog polnog hormona, najverovatnije nagli pad testosterona. Ovaj sindrom nije povezan sa godinama, pa podjednako pogađa i mlađe i starije muškarce. Kao terapija obično se prepisuju antidepresivi, mada ima predloga da se pokuša i sa injekcijama testosterona. Kao i kod žena, nikakav zaista efikasan lek nije pronađen; opet, kao i kod žena, racionalno shvatanje situacije, kao i podrška i razumevanje okoline, mogu da budu od velike pomoći.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.