Usvajanje psa je čin ljubavi, ali takođe zahteva odgovornost i informisanost. Uprkos neodoljivom izgledu nekih rasa, veterinari upozoravaju na hronične bolesti i genetske predispozicije koje mogu ugroziti kvalitet života psa i zahtevati stalnu veterinarsku negu.
Veterinarka Rejčel Siu, koja je stekla popularnost na TikToku, navela je pet rasa pasa koje ne preporučuje usvajanje zbog velike učestalosti ozbiljnih zdravstvenih problema. Stručnjakinja naglašava:
„Koliko god da su slatki, patnja i troškovi lečenja su visoki i stalni.“
5 rasa pasa predisponiranih na hronične bolesti
Pogledajte listu ispod i razumejte razloge da ponovo razmislite o usvajanju ovih rasa:
1. Bokser: predispozicija za rak i srčana oboljenja
Bokseri su poznati po svojoj energiji i razigranom temperamentu, ali njihovo zdravlje je zabrinjavajuće. Prema rečima veterinara, rasa ima visoku učestalost raka, posebno tumora mastocita, limfoma i hemangiosarkoma.
Pored toga, bokser je podložan srčanim i neurološkim bolestima, uključujući probleme sa kičmenom moždinom i digestivnim traktom.
„Nažalost, to je rasa sa velikim zdravstvenim rizicima“, objašnjava Rejčel.
2. Šar pej: Nabrana koža, infekcije i hronična groznica
Kultni šar pej, poznat po svojim naborima na koži, suočava se sa nekoliko medicinskih izazova. Prema rečima specijaliste, naborana koža pogoduje razvoju čireva, kožnih infekcija i problema sa očima – kao što je entropion, gde se kapci okreću ka unutra.
Još jedno upozorenje: oko 20% razvija hipertireozu, a mnogima se dijagnostikuje takozvana „šar pej groznica“, bolno i ponavljajuće inflamatorno stanje.
3. Kavalirski kraljevski španijel
Uprkos svom nežnom izgledu i ljubavnom temperamentu, Kavalirski kraljevski španijel ima ozbiljne zdravstvene probleme. Rejčel ističe da 50% ovih pasa razvija srčane bolesti u mladosti, posebno bolest mitralnog zaliska.
Štaviše, rasa ima zabrinjavajuću stopu neuroloških malformacija, pri čemu 70% primeraka pati od Kiarijevog sindroma malformacije, bolnog stanja koje može dovesti do prerane smrti.
4. Mops: Teško disanje i problemi sa zubima
Ikona među brahicefalnim rasama, mops je harizmatičan, ali pati od ozbiljnih fizičkih ograničenja. Njegova ravna njuška otežava disanje i regulaciju temperature, što čini toplotni udar i umor uobičajenim čak i nakon kratkih šetnji.
Rejčel takođe ističe rizik od problema sa zubima i očima, kao i infekcija u naborima lica.
„To je slatka rasa, ali predstavlja veoma visok medicinski rizik“, upozorava on.
5. Sveti Bernard: komplikacije u pljuvačnim žlezdama i građi tela
Iako robustan, impozantni Sveti Bernard se suočava sa problemima prekomernog saliviranja, što može dovesti do upale i infekcija u pljuvačnim žlezdama.
Štaviše, težina i velika veličina pogoduju pojavi bolesti zglobova i problema sa pokretljivošću.
„Ne podržavam stvaranje ovih fizičkih karakteristika samo zbog estetike“, kaže Rejčel.
Za nju, dobrobit životinje mora biti ispred izgleda.
Zdravlje i dobrobit su ispred izgleda
Izbor kućnog ljubimca ide daleko dalje od izgleda. Pre usvajanja, važno je razumeti istoriju rase i potražiti pouzdane informacije od veterinara. Prioritet bi uvek trebalo da bude da svom ljubimcu obezbedite dug, udoban i zdrav život.
Ako tražite psa sa manjom predispozicijom za genetske bolesti, razmislite o izdržljivijim rasama ili čak o odgovornom usvajanju pasa mešanaca, koji imaju tendenciju da imaju veću fizičku otpornost i genetsku raznolikost.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com