U trendu

Bolje je sprečiti

Svakom od nas se bar jednom dogodilo da mu se zapuše uši. To se može dogoditi iznenada, prilikom putovanja avionom ili za vreme plivanja. Setite se bola koji ste osetili kada je avion sleteo ili neprijatne zaglušenosti kada vam je voda ušla u uši i svih svojih pokušaja da je se što pre oslobodite. Zapušenost ušiju može se pretvoriti u upalu srednjeg uha posle jake prehlade i gripa koji prate povišena temperatura, upala nosa i grla.

Međutim, zapušenost ušiju može biti i jedan od simptoma upale srednjeg uha nastale kao posledica bakterijske upale gornjih disajnih puteva. Dešava se da se upala grla ili nosa proširi i na Eustahijevu tubu, koja povezuje nosnu šupljinu i srednje uho. Tada se javlja jak bol i zujanje u ušima, delimičan gubitak sluha, vrtoglavica i neprijatan osećaj zapušenosti ušiju. Lekari tada najčešće prepisuju antibiotike kako bi se sprečilo širenje infekcije, kao i pretvaranje upale uha u hroničan zdravstveni problem. Stoga ne treba zaboraviti: prevencija je najbolji oblik lečenja upale uha.

Još nešto: ako želite da jednom za svagda zaboravite na neprijatnu zapušenost ušiju, što može postati i ozbiljan zdravstveni problem, nikada ne čeprkajte i ne petljajte sami oko ušiju i kad god možete, a naročito kada ste prehlađeni i kada vam curi nos, ispirajte nosnu šupljinu mlakom vodom kako bi vam disajni putevi uvek bili slobodni.

Inače, voda koja se tokom plivanja ili kupanja nađe u ušnoj školjci s vremenom najčešće sama iscuri a neprijatan osećaj odmah prestaje, ali ponekad može nastati čep kojeg vas može lišiti samo otorinolaringolog. Jedna temeljita i blagovremena poseta dežurnom lekaru je neophodna stavka koja će vam pomoći da se lišite svake neprijatnosti koja vam onemogućava normalan sluh.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.