U trendu

Nokia 888: lični komunikacioni uređaj budućnosti

Od razmišljanja o budućnosti mobilnog sveta i smeru u kojem će se tržište mobilnih telefona razvijati zaista nema preterane koristi, jer nam je ono mnogo puta do sada pokazalo svoju nepredvidljivost. Ipak, ovde ćemo vam predstaviti kako budućnost mobilne telefonije zamišlja finska Nokija (Nokia), to jest ono što predstavlja njihov model pod imenom Nokia 888.
Da budemo precizni, ovde se radi o konceptu koji nam dolazi iz Turske, s Univerziteta lepih umetnosti (University of Fine Arts) iz Istambula. Tamer Nakiši (Tamer Nakisci) predlaže savitljivu formu koja prati korisnika i njegove potrebe i zahteve; koja u isto vreme zabavlja i ne ograničava. Nokia 888 trebalo bi da bude nova generacija "ličnog komunikacionog uređaja", koji se menja i savija tokom dana zavisno od potreba korisnika.
Tehnologije koje bi se koristile u izradi ovakvog uređaja trenutno su cutting edge, kao što su tečna baterija na metanol, fleksibilni OLED touch screen, okvir od skoro organskog materijala koji je osetljiv na dodir, odnosno dovoljno inteligentan da prepoznaje okolinu u kojoj se nalazi, pa se automatski prilagođava.
Specifičnost ovog predloga ogleda se u tome što forma nije fiksna. Nokia 888 može se nositi bilo gde i bilo kako – kao sat, oko vrata, presavijena kao komad papira u zadnjem džepu pantalona, kao gumica za kosu, ili ukras na odeći. Kada želite da pozovete nekoga, jednostavno ga raširite i od njega napravite tradicionalnu formu u kojoj se pojavljuju mobilni telefoni, a kada završite razgovor, vratite ga u formu koja vam odgovara, a čak možete i memorisati desetine fiksnih formi i vraćati ih po zahtevu.
Ovaj koncept memorisanja oblika detaljnije je razrađen u formi e-Motion-a, najjednostavnije rečeno fizičke manifestacije ASCII emoticons-a u koju bi se Nokia 888 mogla pretvoriti. Tako umesto SMS ili MMS ili e-mail poruke svojoj devojci ili ženi možete da pošaljete e-Motion, pri čemu se njen telefon savija u obliku srca.
U svakom slučaju, radi se o izuzetno zanimljivom i inovativnom konceptu, koji može – ali i ne mora – postati stvarnost. Ako se i desi da prođe dugačak put od koncepta do komercijalnog uređaja, to se sigurno neće desiti uskoro, ali zanimljivo je baviti se ovakvim konceptima i za nekoliko godina pogledati koliko ste bili u pravu u pogledu njihove upotrebne vrednosti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.