U trendu

Opasno zaustavljanje kijanja

Oni koji kijaju ne izgledaju baš najprivlačnije, a i po nekim pravilima, ne smatra se pristojnim kijati na javnom mestu ili u društvu. Zbog toga mnogi zadrže dah kada na javnom mestu osete potrebu da kinu, ali to baš i nije najzdravija navika.
U čemu je problem? Stvarno baš i nije neka fora da vas vide da kijate, naročito ako osećate da bi nešto moglo i da, pa, izleti dok to činite. Bljak. Zato može izgledati kao elegantnije rešenje da zadržite dah, ali bi to ipak trebalo izbeći. Prilikom kijanja, vazduh nekad izađe iz nosa i usta brzinom od čak 160 kilometara na sat (ne šalimo se, stvarno je tako), što znači da, ako zadržavate toliku silu, može da dođe do velike promene pritiska.
Šta se tada dešava? Od toliko jakog pritiska može se desiti da vam popucaju kapilari u nosu, pa da dođe do krvarenja, ili čak i do oštećenja bubne opne. Naravno, neće se to desiti svaki put kad zadržite dah umesto da kinete, potreba za kijanjem ne bude uvek toliko jaka, ali može da se desi. Onda budete povređeni samo zato što ste probali da budete kulturni.
Šta učiniti? Kako da budete kulturni kad vam se kija, da ne ugrozite tuđe zdravlje time što ćete viruse i bakterije u vidu kapljica rasejati na sve strane i ne zgadite nikog time što biste ga eventualno isprskali (bljak!)? Postoji način, više načina, u stvari.
Jedan način jeste da kinete u maramicu – podjednako je pristojno kinuti u platnenu ili u papirnu maramicu, ali je bolje da upotrebljavate papirne, jer ćete ih baciti odmah nakon upotrebe, umesto da vam se bakterije i virusi razmnožavaju. Drugi način, ako nemate pri sebi maramicu ili ako je potreba suviše nagla da biste stigli da izvučete maramicu iz džepa, jeste da kinete u rukav ili u dlanove, a zatim da odmah odete do kupatila i operete ruke.
Koji god od ovih načina da upotrebite, pokazaćete lepe manire, a uz to ćete čuvati i svoje i tuđe zdravlje.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.