U trendu

Prevencija kad imate brbljive prijatelje

Nekada su osobe koje su nam stvarno drage istovremeno i jako sklone ćaskanju, i to kada god im to padne na pamet – pozvaće, doći će i neće prestajati s pričom, imali vi vremena za to ili ne. Ako ne želite da ih izgubite kao bliske osobe u svom životu, ali ni da večito smišljate izgovore da prekinete razgovor, evo šta možete pokušati.
S takvim osobama ste verovatno već bezbroj puta imale situaciju da se ili na telefonu zadržite mnogo duže nego što vam je to prijalo, ili da kako znate i umete skraćujete razgovor, ili da ih i ne slušate stvarno jer razmišljate o obavezama koje vas čekaju (možda ste ponešto i obavljale dok ste na telefonu s njima, i mehanički odgovarale sa: "Aha…", "Jeste…", "Ma šta kažeš!", i slično), ili sve to zajedno, i to vam je vremenom postalo frustrirajuće. Verovatno je frustrirajuće i toj osobi, a želi da ćaska s vama, pa vas zove sve češće i sve više insistira na razgovoru.
Moglo bi da pomogne ono što smo i ranije predlagali, samo u malo detaljnijoj varijanti. Recimo, da kažete toj osobi: "Znaš šta, stvarno se osećam grozno što večito ispada da nemam vremena da pričam s tobom. Ali, ja zaista ne podnosim telefone, hajde da se dogovorimo da se vidimo i ljudski ispričamo, kada ti odgovara?". Ili: "Slušaj, stvarno se loše osećam kad pričamo a ja nemam vremena za neki normalan razgovor, nego stalno moram da te prekidam. Mogu li ja tebe da zovem tad-i-tad?". Ili već nešto te vrste, glavno je da prenese poruku, a poruka je da s tom osobom želite da pričate, ali da to ne može da bude bilo kad, kad god njoj padne na pamet, već za duže razgovore treba ugovoriti vreme.
Nekada to ne pomogne, pa bude neophodno malo više iskrenosti. Nešto kao: "Slušaj, biću iskrena s tobom, ja stvarno volim da nas dve pričamo, ali se nekada i plašim toga, jer ti kao da ne čuješ uvek kad ti kažem da sad zaista nisam u prilici da pričam, i onda se previše zadržim u razgovoru i kasnim sa svim obavezama." Možete i da okrivite sebe uz: "Izvini, stvarno mrzim telefonske razgovore", "Joj, stalno sam u gužvi", ili nešto slično, a zatim navedite kakva bi varijanta funkcionisala za vas (da se negde nađete i ispričate, da razgovarate u to-i-to doba dana, bilo šta, važno je da ponudite neko rešenje koje bi vam omogućilo da pričate u neko vreme kada vam to obema odgovara). Ovakav razgovor nije nimalo lako obaviti, ali može da bude neophodno i, na duže staze, može i da vam unapredi prijateljstvo, jer su ljudi obično u stanju da osete kada ih ne slušamo zaista (kao kada radite nešto drugo dok s njima pričate telefonom), i to im nimalo ne prija, dok je nepodeljena pažnja nešto mnogo bolje – uz nova pravila o tome kako ćete se ispričati tako da vam to obema odgovara, obe ćete se osećati mnogo bolje i zaista biti u stanju da uživate u razgovoru.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.